Princi i Arabisë bleu pikturën e Krishtit për 450 milionë dollarë

Postuar: 07/12/2017 - 23:05

   Princi i Kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed Bin Salman, është blerësi i një pikture të Leonardo da Vincit, që u shit në ankand për një shumë rekorde prej 450.3 milionë dollarësh amerikanë, muajin e kaluar.

Lajmin e kane zbuluar shërbimet sekrete amerikane.

Zbulimi për blerësin e pikturës së Jezus Krishtit, e titulluar "Salvador Mundi" (shqip: "Shpëtimtari i botës"), ofron një pasqyrë të rrallë të një rivaliteti brenda dy vendeve të Gjirit Persik, për blerjen e disa prej kryeveprave të artit botëror.

Princi Bader bin Abdullah bin Mohammed, një figurë më pak e njohur dhe kushëri i largët i Princit të Kurorës, ka ofruar më së shumti para në ankandin e mbajtur në nëntor në Nju-Jork, ka thënë figura saudite e artit botëror, duke theksuar se "ai ka vepruar si ndërmjetës për MBS".

"Është fakt se kjo blerje është bërë nëpërmjet një ndërmjetësi", ka thënë ky person, raporton The Wall Street Journal.

Zbulimi se Princi i Kurorës është blerës i portretit shumë të dëshiruar të Jezus Krishtit - piktura më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë në ankand - ka zbardhur një prej mistereve më të mëdha të botës së artit.

Dhe, ai është bërë në një kohë të papërshtatshme për udhëheqësin 32-vjeçar saudit, i cili po përpiqet ta paraqesë veten si reformator, i vendosur për të çrrënjosur korrupsionin në mbretërinë e pasur me naftë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Blerimi i ishte drejtuar programit “Dua të të bëj të lumtur” për të falënderuar nënën që e kishte rritur dhe për t’i premtuar që do t’i q

   Asgjë nuk u tha rreth skuadrës së artistëve dhe grimierëve që do të rregullonin Meghanin ditën e dasmës!

   Presidenti amerikan, Donald Trump, nuk i ka shpëtuar një gafe, këtë herë në lidhje me gruan e tij.

   Një krijesë e pazakontë është shfaqur në brigjet e Meksikës.

   Këtë javë është komentuar gjatë se përse babai i Meghan Markle, Thomas Markle nuk do ta shoqëronte të bijën drejt altarit në ditën e s

   Mbretëresha e Anglisë mund të jetë më e njohura në të gjithë botën, por nuk është më e pasura në Europë.

   Princi Harry dhe ish-aktorja, Meghan Markle kanë kurorëzuar dashurinë e tyre me martesë sot (e shtunë) në kështjellën Wisdor.

   Meghan Markle është shfaqur sot madhështore në ceremoninë e martesës me princ Harry-n.

   Moderatori i njohur dhe gazetari Sokol Balla ka qenë i ftuar në emisionin ‘Një kat më lart’.

   Në panoramën magjepsëse të Rivierës franceze, resorti luksoz Cap Roc mikpriti për të 25-tin vit radhazi të ftuarit VIP të eventit më g