U mbajt në jetë pa dëshirën e saj, familjarët dëmshpërblehen

Postuar: 06/12/2017 - 23:04

Familja e një gruaje e mbajtur gjallë kundër vullnetit të saj ka marrë një shpagim prej 45,000 paund. Para se të ndodhte rasti, Brenda Grant shprehur vullnetin e saj sipas të cilës kishte më shumë frikë nga ofendimet dhe degradimi si njeri, se sa nga vdekja, pasi shikoi nënën e saj që ngadalë humbi pavarësinë për shkak të çmendurisë.

 Znj. Grant, nga Nuneaton, kishte bërë një direktivë se nëse nuk do të ishte e shëndoshë ose në gjendje të keqe shëndetësore, dëshironte të mos i nënshtrohej një trajtimi për ta mbajtur në jetë.

Asaj nuk duhej t’i jepej ushqim, megjithëse ilaçet për lehtësimin e dhimbjeve do të lejoheshin.

Por, kur shëndeti i zonjës Grant u përkeqësua pas një goditjeje katastrofike në vitin 2012, ajo u ushqye artificialisht për 22 muaj pas spitalit George Eliot, në Warwichshire, nuk vendosi sipas vullnetit të saj.

Znj. Grant u dërgua më pas në një shtëpi pleqsh, ku u bë jashtëzakonisht e shqetësuar, ndërsa tentoi të hiqte një tub me të cilën merrte ushqimin.

Vajza e saj, Tracy Barker, tha se vullneti i nënës ishte fshehur në mes të një grumbulli të trashë të dokumenteve mjekësore. Zonja Barker i tha BBC:

"Ajo kishte frikë se do të mbetej gjallë, sepse ajo kishte frikë të hynte në një shtëpi pleqsh. Ajo kurrë nuk donte të ishte barrë për askënd, kështu që ajo nuk do të donte që ne të kujdesemi për të."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Një 6-vjeçar ka fituar rreth 11 milionë dollarë vitin e kaluar thjesht duke i bërë recension lodrave në kanalin e tij në Youtube.

   Prej më shumë se 20 vitesh i mungon skenës shqiptare. Sot, Burbuqe Rada, ka një tjetër profesion, shumë larg muzikës.

   Një grua është përshkruar si shumë fatlume pasi ka shpëtuar nga dallgët e forta të detit, ku u zhyt për të shpëtuar qenin e saj.

   Një grua e cila u përdhunua gjatë kohës që ishte e dehur, ia tregoi ngjarjen bashkëshortit të saj, por analiza e ADN-së zbuloi se auto

Sipas parashikimeve në një periudhë të caktuar, këto janë shenjat që do të bëhen milionerë.

Çfarë ndodh brenda një vullkani aktiv dhe si duket pamja brenda tij? 

Edhe në moshën 50-vjeçare, Pamela Anderson vazhdon të mahnisë me paraqitjen e saj.

   Ekipi i sigurisë së Presidentit Erdogan është një nga shërbimet më të përgatitura dhe të famshme, por askush nuk do ta kishte menduar

   Futbollistët njihen për përdorim makinash super të shtrenjta e herë pas herë edhe për aksidente spektakolare.

   Një peshkaqen i bardhë me përmasa gjigante, madhësia e të cilit shkon nga pesë deri në gjashtë metra është shfaqur në një nga plazhet