U mbajt në jetë pa dëshirën e saj, familjarët dëmshpërblehen

Postuar: 06/12/2017 - 23:04

Familja e një gruaje e mbajtur gjallë kundër vullnetit të saj ka marrë një shpagim prej 45,000 paund. Para se të ndodhte rasti, Brenda Grant shprehur vullnetin e saj sipas të cilës kishte më shumë frikë nga ofendimet dhe degradimi si njeri, se sa nga vdekja, pasi shikoi nënën e saj që ngadalë humbi pavarësinë për shkak të çmendurisë.

 Znj. Grant, nga Nuneaton, kishte bërë një direktivë se nëse nuk do të ishte e shëndoshë ose në gjendje të keqe shëndetësore, dëshironte të mos i nënshtrohej një trajtimi për ta mbajtur në jetë.

Asaj nuk duhej t’i jepej ushqim, megjithëse ilaçet për lehtësimin e dhimbjeve do të lejoheshin.

Por, kur shëndeti i zonjës Grant u përkeqësua pas një goditjeje katastrofike në vitin 2012, ajo u ushqye artificialisht për 22 muaj pas spitalit George Eliot, në Warwichshire, nuk vendosi sipas vullnetit të saj.

Znj. Grant u dërgua më pas në një shtëpi pleqsh, ku u bë jashtëzakonisht e shqetësuar, ndërsa tentoi të hiqte një tub me të cilën merrte ushqimin.

Vajza e saj, Tracy Barker, tha se vullneti i nënës ishte fshehur në mes të një grumbulli të trashë të dokumenteve mjekësore. Zonja Barker i tha BBC:

"Ajo kishte frikë se do të mbetej gjallë, sepse ajo kishte frikë të hynte në një shtëpi pleqsh. Ajo kurrë nuk donte të ishte barrë për askënd, kështu që ajo nuk do të donte që ne të kujdesemi për të."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Eklipsi më i gjatë hënor për këtë shekull dhe shansi për të parë nga afër planetin Mars po vjen.

   Një anije brenda së cilës gjendej arë me vlerë prej rreth 130,5 miliardë dollarë është zbuluar në ujërat e Koresë së Jugut.

   Lënë vogëlushen e tyre 3 vjeçe pa ngrënë dhe e filmojnë, ndërsa ajo u lutet për ta ushqyer.

   Ndalemi te numri i fëmijëve që do bëni në të ardhmen, bazuar te shenja juaj e horoskopit.

   Një nga yjet më të njohura të industrisë së pornos ka zbuluar se si kanë reaguar prindërit e saj kur ajo u ka thënë se çfarë punë bën.

Loja në kuzhinën e shtëpisë nuk ka shkuar ashtu si duhej për një dy vjeçar në Turqi.

Menjëherë pas përfundimit të Kupës së Botës, Era Istrefi ka vendosur që ta mbajë vëmendjen e publikut tek ajo.

Kombet e Bashkuara njohin zyrtarisht 195 shtete të botës, ndaj është normale që ndonjërën prej tyre edhe të mos e dimë se ku ndodhet.

Ky është momenti i tmerrshëm kur një shqiponjë e artë mbërthen një vajzë 8-vjeçare, duke i shkaktuar asaj plagë të rënda në trup.

Dy të dashuruar vendosën ti japin fund romancës në të 20-at duke i premtuar njëri-tjetrit se do të martohen nëse do mbeten beqarë.