Zbulimi i pabesueshëm…

Postuar: 19/07/2018 - 23:04

   Rekord i ri në sistemin tonë diellor. Zbulohen 12 satelitë të rinj të Jupiterit, që sëbashku me ata të konstatuar deri më sot, janë në total 79. Njëri prej tyre ka ngjallur çudinë tek shkencëtarët, pasi është shumë i vogël, me diametër rreth 1 km dhe ka një orbitë të kundërt me gjithë të tjerët.

Po ashtu ky satelit i vogël rrezikon shpesh të shkaktojë përplasje. Këtë hënë të vogël, që është si një lloj rosaku i shëmtuar, shkencëtarët e kamë pagëzuar me emrin Valetudo, si hyjnia romake e mirëqenies, stërmbesë e Zeusit.

Hënat e reja të Jupiterit janë zbuluar nga planetologët e Institutit amerikan të shkencave Carnegie, në bashkëpunim edhe me universitetet e Arizonës dhe të Hawait dhe studimi është publikuar në revistën Pnas. Studimi kryesohej nga Scott Sheppard, i cili ka theksuar se për të konfirmuar zbulimin e 12 hënave të reja të Jupiterit, shkencëtarëve i janë nevojitur vrojtime që kanë zgjatur një vit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Vitet nga 2018 deri në 2022 do të jetë edhe më të nxehta nga se parashikohej nga modelet klimatike, sipas një studimi të publikuar sot që

Çiftet jo gjithmonë janë të lumtur në jetën e tyre dashurore.

   Të gjithë e njohim Madonna-n, këngëtarja e cila theu shumë tabu.

   Karakteri i një personi është shumë i vështirë për t’u kuptuar, kështu që sjelljet tona të përditshme tregojnë shumë detaje.

   Zonja e Parë e SHBA po numëron ditët mbrapsht para se t’i kërkojë divorcin presidentit amerikan, Donald Trump.

   Një burrë ka fluturuar me një avion të vogël drejt shtëpisë së tij për të vrarë gruan dhe djalin.

   Ministri i Peshkimit të Norvegjisë ka dhënë dorëheqjen pasi ka shkelur protokollin e sigurisë gjatë pushimeve në Iran me të dashurën e

   Nuk ka dyshim se Kim Kardashian me ditë të tëra i planifikon daljet dhe përgatitjet e saja për parakalimin në tapetin e kuq.

   A e kishit imagjinuar ndonjëherë një “James Bond” me ngjyrë”?!

   Ka trashëguar shtëpinë e gjyshit, por kjo nuk ishte surpriza e vetme për një të ri amerikan.