Deklarata e fortë e drejtorit: Në përmbytjet e 2010-s, helikopterët u përdorën si taksi për politikanët

Postuar: 05/12/2017 - 10:19

Dalin shifrat e para të tre ditëve të përmbytjes së madhe. Drejtori i Koordinimit të Prefekturave në Ministrinë e Brendshme, Bekim Murati bën publik bilancin e dëmeve dhe angazhimin e shtetit për përballimin e tyre.

I ftuar në emisionin “Debate në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, Murati deklaroi se menaxhimi i këtyre përmbytjeve nuk mund të krahasohet me menaxhimet e viteve 2010, 2011, 2013. Madje përpara se të jepte shifrat e përmbytjeve në datat 2, 3 dhe 4 dhjetor, ai bëri një akuzë të fortë për periudhën e 7 viteve më parë.

Gjatë menaxhimit të përmbytjeve në vitin 2010, heklikopterët u përdorin si taksi për politikanët”, tha Murati.

Sipas tij, shifrat e shpenzimit të karburantit për helikopterë janë tmerrësisht të larta.

Më pas Bekim Murati dha shifrat më të rëndësihme për datat 2, 3, 4 dhjetor, dhe punën që kanë bërë instancat e shtetit.

Sipas Muratit, dëmet e llogaritura janë 3620 shtëpi të dëmtura, 25.412 hektarë tokë të përmbytur, 77 shkolla, 5 stacione ujësjellësi, 14 argjinatura, 12 qendra shëndetësore dhe 840 bagëti. Në operacion morën pjesë gjithsej 6866 forca prej të cilave 5464 forca policore dhe 1402 forca të ushtrisë.

Ndërkohë si pjesë e të gjithë këtij operacioni ishin 1080 mjete lëvizëse, nga të cilat 281 mjete të ushtrisë dhe 799 mjete të policisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Hap të stërvonuar e konsideron Kryeministri Edi Rama rekomandimin pozitiv të Komisionit Europian për liberalizimin e vizave me Kosovën

   Gjatë konferencës për shtyp me homologen e tij kroate Kolinda Grabar-Kitarović, Presidenti Ilir Meta foli edhe për paktin detar me Gre

   Presidenti i Republikës Ilir Meta ka zhvilluar këtë të mërkurë një konferencë të përbashkët për shtyp me homologen kroate Kitaroviç, n

   Në parlament ministri për Diasporën Pandeli Majko debatoi me shefin e tij Edi Rama për teatrin.

Kreu i Shtetit, Ilir Meta ka komentuar sot ligjin për Teatrin e Ri, i cili ndodhet në tryezën e tij pas miratimit me procedurë të përshpe

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar për vendimet e bëra nga KPK dje, ku dy gjyqtarë të Gjykatës së Lartë Tom Ndreca dhe Admir Thanza

Deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi deklaroi të mërkurën se Partia Demokratike ka zbuluar mashtrimin e madh me Teatrin Kombëta

Kryeministri Edi Rama në një bashkëbisedim me koordinatorët e bashkëqeverisjes iu bëri thirrje të gjithë qytetarëve që kanë probleme, të

Pas publikimit të fotos nga zëdhënësja e PD, ku në një tryezë ishin bashkë dy deputetët e PS, Pjerin Ndreu dhe Xhemal Qefalia si dhe ish-

Kryeministri Edi Rama njihet si një ndër politikanët më aktivë në rrjetet sociale.