Dule: Në Himarë po tentohet rrëmbimi i pronave

Postuar: 14/11/2017 - 19:03

   Kreu i PBDNJ, Vangjel Dule, ishte i ftuar në “Zërin e Amerikës” ku foli për takimin mes ministrin të Jashtëm Ditmir Bushati dhe homologut grek Niko Kotzias, zhvillimet me Greqinë si dhe kanabizimin e vendit.

Dule tha se uron që pas takimit të dy ministrave të ketë zhvillime pozitive, pasi sipas tij gjatë qeverisjes së Ramës, janë bërë hapa mbrapa në lidhje me Greqinë.

Ju keni kundështuar ligjin për pakicat kombëtare?

“Është hap prapa, ka elemente që na çojnë në epokën e Luftës së Ftohtë. Kur ligji u njeh qytetarëve të drejtën e vetëdeklarimit, ndërfut çështjen e regjistrave të gjendjes civile. Unë me dëshirën për të patur një ligj kontemporan prezantova disa amendamente, por që nuk u pranuan nga mazhoranca. Në Himarë po tentohet rrëmbimi i pronave. Jemi në një situatë të rënduar politike. Vendin e ka kapur një tumor që kërkon operacion të thellë. Sot duhet më shumë se kurrë të pranohen përmasat e fenomenit të kanabisit. Duhet të gjenden përgjegjësit”.

Kanabisi po goditet?

“Duhet të themi si erdhëm deri në këto nivele. Në tavolinën e Ramës ka disa pyetje për këtë fenomen? Ai ishte tolerant a bashkëpunues Rama për këtë? Nuk kam dëgjuar qoftë edhe një fjalë nga Rama për narkotikët, drejtuar të rinjve. Ky fenomen monstruoz po shkatërron çdo qelizë të shoqërisë dhe ekonomisë".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Kreu i bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako ka shpërthyer në akuza ndaj ish ministrit të Bujqësisë Agron Duka, pasi ky i fundit tha se

   Në debatin në emisionin “Studio e hapur”, kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako e ftoi ish-deputetin Agron Duka që të kandidojë përba

   Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka i është kundërpërgjigjur pretendimeve të kryetarit të Bashkisë së Durrësit Vangjush Dak

   Një qytetar nga Durrësi ka denoncuar pranë ish-kryeministrit Sali Berisha prishjen e makinës, si pasojë e përmbytjeve masive të lagjev

   Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me sulmet ndaj pasardhësit të tij politik Edi Rama.

   Kreu i grupit të LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar ditën e sotme lidhur me vlerësimin e FMN-së për ekonominë shqiptare, ku i bëhej thi

Autorizimi nga Presidenti Meta për nisjen e negociatave mes Shqipërisë dhe Greqisë për ndarjen e Detit, është komentuar nga ish-kryeminis

Një ditë pasi Presidenti Ilir Meta i dha autorizimin për të lëshuar plotfuqinë për grupin negociator për ndarjen e kufirit detar me Greqi

Ai mbërriti në Shtetet e Bashkuara rreth 30 vite më parë dhe e nisi punën e tij si pastrues në Burger King.

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot në Bruksel, një takim me Kryeministrin belg, Charles Michel.