Grida Duma kritikon hapur Bashën

Postuar: 13/01/2018 - 20:49

   Deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma, e ftuar në emisionin “Kjo Javë” të gazetares Nisida Tufa në News24, ka treguar idetë e saj për përmirësimin e PD-së.

Duma u shpreh se një nga gjërat që duhet bërë brenda partisë është menaxhimi në mënyrën e duhur i njerëzve të aftë.

Deputetja e djathtë foli edhe për marrëdhënien me LSI-në, duke theksuar se për largimin e të keqes së madhe, qeverisë Rama, duhet të bashkohen të gjithë.

Kritika ndaj Bashës?

Duma: Ka dy qasje, të ankohesh e të thuash sa keq i ka bërë gjërat dikush por ka dhe një qasje për të thënë se gjërat mund të bëhen më mirë. Unë nuk merrem me intervalin çfarë është bërë keq. Por duhet të dimë çfarë duhet bërë. Nuk ka më opinione individuale, është koha për një sistem me rregulla loje.

A ka nevojë PD për një lider tjetër?

Duma:Nuk mund të them këtë, por di të them që duhet të menaxhojmë më së miri njerëzit e aftë, dhe duhet t’u gjesh njerëzve të duhur vendin e duhur. Kemi kapacitete të jashtëzakonshme. Nuk jemi aspak opozitë e dobët. Kemi mendimtarë që duket sikur qëndrojnë në stolat e tyre të mendimit, por që janë qasur e kanë mbështetur PD-në në momentet më kritike. Ne duhet të prodhojmë trashëgimi, jo të krijojmë një staf të përkohshëm.

Sa e vlerësuar ndiheni nga z.Basha?

Duma:Nuk është këtu ideja. Mendoj që në politikë nëse je i drejtë dhe juajal, dhe nga ana tjetër je i nevojshëm, atëherë kjo i duhet një organizate politike. Nëse më konsiderojnë të vlefshëm, sot jepen meritat. Për sa i përket PD-së në tërësi patjetër ndihem e vlerësuar.

Marrëdhënia me LSI-në

Duma:Së pari sot duhet një opozitë që duhet thirrur çdo individ e jo më forcë politike se është në rrezik demokracia në Shqipëria. Kjo nuk është platformë qeverisëse, s’duhet menduar kështu. Duhet të bëhemi bashkë për të përballuar këtë të keqe të madhe. Pas kësaj, çështja e koalicioneve për sa i përket logjikës time, për cilëndo forcë duhet t’i quajmë aksionerë në vendimmarrje. /BW

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj në një reagim deklaroi se nëse audio-përgjimi është i vërteta ai do të japë dorëheqjen.

   Partia Demokratike ka ridërguar kërkesën për leje për protestën e së nesërmes, në Policinë e Tiranës.

   Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka sfiduar liderin e opozitës një ditë para protestës së paralajmëruar të ditës së shtunë.

   Kryetari i komanduar i degës së Partisë Demokratike në Durrës Ferdinand Xhaferaj në studion e REPORT Tv një ditë para protestës së opo

Detajet e fundit të protestës së thirrur për largimin e Ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, Lulzim Basha i diskutoi me aleatët e opozi

Pas thirrjes së kryeministrit Edi Rama që qytetarët të mos dalin nesër në protestë, pasi opozita i do për foto dhe më vonë ata do kuptojn

Kryeministri Edi Rama në një postim në Facebook, ka reaguar për protestën e opzoitës që do të mbahet ditën e shtunë në kryeqytet.

Ish-kryeministri Sali Berisha ka pritur të kalojnë mbi 24 orë pas vjedhjes që ndodhi te zyrat e Prokurorisë në Durrës, për të r

Deputeti gjerman i CDU, Gunther Krichbaum i cili është një nga zërat kundër hapjes së negociatave të BE-së me Shqipërinë ka folur rreth k