Manjani: Rama i kapur nga krimi flet për ekonomi formale

Postuar: 14/11/2017 - 18:25

   Pas takimit të mëngjesit të sotëm të kryeministrit Edi Rama me përfaqësues të bankave, reagoi edhe ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani.

Përmes një shkrimi në rrjetet sociale ai shkruan se Rama është i kapur ne flagrancë, në krye të krimit dhe ekonomisë informale kërkon të mbajë leksione për ekonominë formale.

Reagimi i plotë i Manjanit

Krye i Pandehuri, (krye) autori i ekonomisë informale të Hashashit, po na mban leksione edhe për bankat dhe për ekonominë formale.

Hapu dhè! Të na përpijë më mirë, sesa të shohim (krye)informalin të na flasë për formalen! Krye të pandehurin që flet për ligjshmërinë! Krye shkelësin e barazisë para ligjit, që flet për “zbatim të ligjit për të gjithë njësoj”!

Fundja ky, si i kapur në flagrancë, në krye të krimit dhe ekonomisë informale këtë punë ka: të shesë dengla me gjera që vetë i shkel, i dhunon e i përçmon!
Po një pyetje e kam për Guvernatorin e Bankës së Shtetit: Si mund të liçensohen banka me aksionerë, kapitalet e të cilëve vijnë nga bota e Off shore?!

A mund të flasim ne sot për sistem bankar të besueshëm dhe për ekonomi formale, kur nuk njohim pronarët e bankave?

Edhe FMN e ngre këtë pyetje… Prandaj, kjo çështje meriton, jo thjeht një përgjigje, por një reagim të rreptë!

Nëse ligji lë hapësira, duhet rregulluar sa më parë! Përndryshe lumi i parasë së vënë nga hashashi do futet ne banka dhe Shqipëria do behet shumë shpejt një imituese e parajsave fiskale, por që mbaron si firmat piramidale!!!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Kreu i bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako ka shpërthyer në akuza ndaj ish ministrit të Bujqësisë Agron Duka, pasi ky i fundit tha se

   Në debatin në emisionin “Studio e hapur”, kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako e ftoi ish-deputetin Agron Duka që të kandidojë përba

   Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka i është kundërpërgjigjur pretendimeve të kryetarit të Bashkisë së Durrësit Vangjush Dak

   Një qytetar nga Durrësi ka denoncuar pranë ish-kryeministrit Sali Berisha prishjen e makinës, si pasojë e përmbytjeve masive të lagjev

   Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me sulmet ndaj pasardhësit të tij politik Edi Rama.

   Kreu i grupit të LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar ditën e sotme lidhur me vlerësimin e FMN-së për ekonominë shqiptare, ku i bëhej thi

Autorizimi nga Presidenti Meta për nisjen e negociatave mes Shqipërisë dhe Greqisë për ndarjen e Detit, është komentuar nga ish-kryeminis

Një ditë pasi Presidenti Ilir Meta i dha autorizimin për të lëshuar plotfuqinë për grupin negociator për ndarjen e kufirit detar me Greqi

Ai mbërriti në Shtetet e Bashkuara rreth 30 vite më parë dhe e nisi punën e tij si pastrues në Burger King.

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot në Bruksel, një takim me Kryeministrin belg, Charles Michel.