Meta takon zv.presidenten e Bullgarisë

Postuar: 14/11/2017 - 16:01

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, priti sot në një takim të veçantë Zëvendës Presidenten e Republikës së Bullgarisë, zonjën Iliana Iotova.

Presidenti Meta përshëndeti vizitën e zonjës Iotova në Shqipëri dhe, duke vlerësuar marrëdhëniet shumë të mira tradicionale dhe historike, shprehu mirënjohjen për mbështetjen e vazhdueshme të Bullgarisë për procesin e integrimit evropian të Shqipërisë dhe vendeve të tjera të Ballkanit Perëndimor.

Duke e konsideruar procesin e integrimit evropian një forcë të fuqishme nxitëse për reformat e gjithanshme në vend, Presidenti Meta, shprehu besimin se gjatë Presidencës së ardhshme bullgare të BE-së, Shqipëria do të mund të çelë negociatat e anëtarësimit.

Gjithashtu Presidenti Meta theksoi domosdoshmërinë e liberalizimit sa më të shpejtë të vizave ndërmjet BE-së dhe Kosovës.

Të dy bashkëbiseduesit ndanë të njëjtin mendim lidhur me nevojën e një vëmendjeje më të madhe nga të dy vendet për rivitalizimin e bashkëpunimit ekonomik e tregtar, veçanërisht në kuadrin e ndërlidhjes energjetike dhe të Korridorit të 8-të multimodal.

Iotova e siguroi Presidentin Meta se, Shqipëria dhe rajoni i Ballkanit Perëndimor do të ketë një vëmendje të veçantë gjatë Presidencës bullgare, për të rikthyer edhe njëherë vemendjen e BE-së ndaj këtij rajoni dhe procesit të zgjerimit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Kreu i bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako ka shpërthyer në akuza ndaj ish ministrit të Bujqësisë Agron Duka, pasi ky i fundit tha se

   Në debatin në emisionin “Studio e hapur”, kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako e ftoi ish-deputetin Agron Duka që të kandidojë përba

   Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka i është kundërpërgjigjur pretendimeve të kryetarit të Bashkisë së Durrësit Vangjush Dak

   Një qytetar nga Durrësi ka denoncuar pranë ish-kryeministrit Sali Berisha prishjen e makinës, si pasojë e përmbytjeve masive të lagjev

   Ish-kryeministri Sali Berisha nuk ndalet me sulmet ndaj pasardhësit të tij politik Edi Rama.

   Kreu i grupit të LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar ditën e sotme lidhur me vlerësimin e FMN-së për ekonominë shqiptare, ku i bëhej thi

Autorizimi nga Presidenti Meta për nisjen e negociatave mes Shqipërisë dhe Greqisë për ndarjen e Detit, është komentuar nga ish-kryeminis

Një ditë pasi Presidenti Ilir Meta i dha autorizimin për të lëshuar plotfuqinë për grupin negociator për ndarjen e kufirit detar me Greqi

Ai mbërriti në Shtetet e Bashkuara rreth 30 vite më parë dhe e nisi punën e tij si pastrues në Burger King.

Kryeministri Edi Rama zhvilloi sot në Bruksel, një takim me Kryeministrin belg, Charles Michel.