Përplasje në Kryesinë e PD-së, Imami largohet nga mbledhja

Postuar: 14/04/2018 - 20:32

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka mbledhur mbrëmjen e kësaj të shtune kryesinë e partisë, lidhur me ndryshimet statutore që pritet të bëhen.

Grupi i punës i caktuar më herët për të mbledhur rekomandimet dhe propozimet, po i prezanton ato para anëtarëve të kryesisë. Dokumenti në fjalë, prej disa pikësh u prezantua nga Sekretari i Përgjithshëm Arben Ristani.

Por anëtari i kryesisë Arben Imami ka shprehur rezerva për draftin. Ai e ka lënë mbledhjen pasi është shprehur se duhet garantuar dorëheqja e kryetarit në rast të humbjes në zgjedhje.

“Kryetari nuk jep dot përgjigje për gjëra të rëndësishme. Nuk më duket e arsyeshme që kryetari të zgjidhet një herë në çdo 2 vjet siç ka pretenduar ai. Kryetari kur humb zgjedhjet duhet të largohet dhe kjo duhet të jetë e fiksuar mirë. Çdo dy vjet mund të bëhet një verifikim. Duhet të ketë një rregull në statut për mandatin e kryetarit”, tha Imami duke dalë nga PD.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Agron Duka, kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste, u shpreh se tepsia e Ramës është e vjedhur me paratë e drogës, ndërsa shtoi se ës

   Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi u takua me deputetin e Bundestagut gjerman Florian Hahn, zëdhënës i grupit parlamentar

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj ka reaguar në një deklaratë për mediat lidhur me grabitjen e Prokurorisë së Durrësit në

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka folur menjëherë pasi ka dalë nga Kuvendi.

Opozita ka dorëzuar në Policinë e Tiranës kërkesën për zhvillimin e protestës së të shtunës. 

   Presidenti i Republikës Ilir Meta ka zhvilluar gjatë ditës së sotme një takim me deputetin e bundestagut gjerman Florian Hahn, i cili

Kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, shkruan se projektrezoluta e Rilindjes asgjësoi Këshillin K

Kryeministri Edi Rama është shprehur sërish me bindje se audio-përgjimi i pretenduar për vëllanë e ministrit të Brendshëm, Agron Xhafaj,

Në fushatën e bërë kundër turizmit në disa vende europiane, Rusia ka futur edhe Shqipërinë.

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ka dalë para mediave, menjëherë pasi kreu i PD-së Lulzim Basha ka mbaruar fjalën e tij në parlament