Protesta e 26 majit/ Xhaferri takim me banorët e Ish-Kënetës: Të largojmë ministrat e drogës (VIDEO)

Postuar: 23/05/2018 - 15:40

Kryetari i Partisë Demokratike dega Durrës, Ferdinand Xhaferi, i shoqëruar edhe nga kreu i listës së deputetëve të qarkut Durrës, Oerd Bylykbashi po zhvillojnë një sërë takimesh në lagje të ndryshme të qytetit bregdetar me qëllim organizimi për protestën e 26 majit.

Demokratët durrsakë po përgatiten të jenë të shumtë në numër për t’iu bashkuar protestës. Gjatë takimeve, Xhaferri theksoi se tani kemi ardhur në pikën ku qeveria kapet, me zë dhe me figurë, si e lidhur me krimin, ku ministrat më të rëndësishëm, faktohet se mbështesin trafikun e drogës.

Sipas tij, Partia Socialiste ka njerëz me integritet për këto pozicione të rëndësishme, por Rama i ka duart e lidhura për të bërë një zgjedhje të tillë. Për të shmangur vëmendjen nga ministrat e implikuar në trafikun e drogës, Rama dhe qeveritarët po dalin përpara qytetarëve për të bërë llogaridhënie.

Kreu i Partisë Demokratike në Durrës u shpreh se, ekspertë pranë qeverisë thonë se Kushtetuta fuqizon kryeministrin dhe është e vështirë të rrëzohet kjo qeveri, por sipas tij, Kushtetuta fuqizon një kryeministër dhe qeveri të zgjedhur me votë dhe jo një qeveri të ardhur në pushtet me drogë. Xhaferi tha se qytetarët do protestojnë për të larguar ministra që nuk i ka sjellë në qeveri liria e votës, por paraja e drogës.

Xhaferi u kërkoi demokratëve të organizohen dhe të jenë gati për të nisur betejën kundra qeverisë Rama dhe të bëhen gati për në datën 26 maj për të protestuar në kryeqytet.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Kreu i opozitës Lulzim Basha reagoi në lidhje me përplasjen e ndodhur sot në Kuvend mes kryebashkiakut Erion Veliaj dhe opozitës.

Deputeti i Partisë Socialiste nga Malësia e Madhe, Paulin Sterkaj, po kalon momente të vështira shëndetësore.

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me debatin e zhvilluar ditën e sotmen në Komisionin e Medias për çështjen e prishjes së Teatrit K

Kryeministri Edi Rama teksa fliste në Durrës për turizmin dhe impaktin që ka në Shqipëri, tregoi një histori me një turist politik.

Ditën e djeshme në qytetin e Hasit, Këshilli Bashkiak i dha titullin “Qytetar Nderi”, ish-deputetit të PS-së, Gafurr Mazreku.

Kryetarja e Komisionit të Medias, deputetja demokrate Albana Vokshi ka reaguar pas situatës që u krijuar sot në Kuvend me praninë e kryet

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në një reagim ka sqaruar se ai ishte i ftuar për të marrë pjesë në mbledhjen e Komisionit t

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti në një takim Këshillin e Ambasadorëve Shqiptarë, të kryesuar nga Presidenti i këtij Këshilli, is

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me operatorët e turistët në qytetin e Durrësit.

Kryetari i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla tha se mazhoranca do të kërkojë shkarkimin e kryetares së Komisionit të Medias, Alb