Rama i përgjigjet mësueses me kancer: Brenda 10 ditësh vjen ilaçi!

Postuar: 14/01/2018 - 13:49

Brenda 10 ditëve, do të rifillojë shpërndarja e flakonit të domosdoshëm për të gjithë të sëmurët me kancer në Spitalin Onkologjik. Deklarata është bërë sot nga Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në 26-vjetorin e krijimit të FRESH-it.

Rama iu përgjigj kështu këtë të diel mësueses nga Rrësheni, e cila i deklaroi publikisht një ditë më parë se vuante nga kanceri dhe se ilaçi i saj tejet i domosdoshëm i ishte ndërprerë për shkak se mungonte te Onkologjiku.

“Vazhdoj akoma kurën me një ilaç që quhet herceptin. Është përcaktuar 18 herë që duhet ta marr. Nga fundi i gushtit dhe deri tani duhet të kisha bërë 8 seanca dhe kam bërë vetëm 3. Kur pyes mjekët pse nuk marr kurën dhe më thonë se nuk ka ilaç dhe është i shtrenjtë”, tha një ditë më parë mësuesja Valbona Reçi.

Ndërsa sot, shefi i qeverisë deklaroi:

“Dje në Mirditë u ngrit një mësuese në takimin tonë, e cila rrëfeu situatën e saj dramatike me shëndetin. Është identifikuar me kancer dhe pasi tregoi për përkushtimin e mjekëve në pavionin e Onkologjisë në Tiranë tha se prej disa muajsh i është ndërprerë kura për shkak të mungesë së një ilaçi që kushton shumë por është i domosdoshëm. Sigurisht që përballë një historie të tillë ka dy mënyra për të qëndruar. Njëra është; ja qeveria e poshtër, krimi, droga, korrupsioni i kanë ndërprerë kurën një mësueseje sepse nuk i intereson shëndeti i saj. Kjo është njëra mënyrë, mënyra që njerëzit e këtij vendi ndeshen përditë nëse dëgjojnë se si pozicionohet me hallet e vendit ajo që sot quhet opozita e Shqipërisë.

Mënyra tjetër është për të mos e mbyllur bisedën aty por për të vazhduar betejën me atë mësuese dhe me gjithë ata që atë kurë duhet ta kenë të pandërprerë.

Deri në 2013-n, qeveria garantonte 800 flakonë, sot garantohen 4 mijë. Duhen 5 mijë dhe janë 1 mijë flakonë që na ndajnë nga politika e cila brenda vetes nuk mjaftohet dhe duke iu kthyer opozitës që i thotë se ju blinit 800 flakonë dhe ne blejmë 4 mijë flakonë.

Ne duhet të zgjidhim problemin për të mbyllur përfundimisht ciklin e kësaj përpjekje që vazhdon prej 27 vjetësh ku shqiptarët e zakonshëm me kancer nuk arrijnë dot që ta kenë deri në fund kujdesin e tyre nga shteti. Pas mbledhjes, ne vazhduam dhe do të çojmë deri në fund detyrimin tonë dhe brenda 10 ditëve të ardhshme do t'i garantojmë jo vetëm mësueses nga Mirdita por të gjithë ata që kanë nevojë për atë ilaç, të rifillojë dhe mos ndërpritet më”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ish-kryeministri Sali Berisha thotë se mijëra qytetarë të Tiranës rrezikohen nga gazrat helmues nga djegia e firmës së riciklimit të q

Kreu i PDK-së, Nard Ndoka i ka dalë në mbrojtje kreut të Partisë Demokratike Lulzim Basha, duke shpërthyer në akuza ndaj kundërshtarëve t

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të PD, ish-zëvendësministrja e Jashtme Edit Harxhi ka folur në emisionin “Kjo javë” të gazetares Nisida Tuf

Rrëzimi që Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike u bëri propozimeve të kritikëve të Lulzim Bashës për kufizim të mandatit të kryetarit

Edhe pse ndryshimet në statutin e PD-së një ditë më parë i hapin rrugë rikthimit të ish-deputetes Jozefina Topalli në kupolën drejtuese t

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, tashmë kryetar i Partisë Bashkimi Demokristian Shqiptar (PBDKSH), ka reaguar pas vendimit të dhënë nga

Kryeministri Rama e ka nisur ditën me një lajm të mirë për Shqipërinë dhe Kosovën.

   Mbledhja e Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike nisi me tri mungesa të mëdha.

   Gjatë mbledhjes së Këshillit Kombëtar të PD për ndryshimet në statut është miratuar propozimi që anëtarë të Këshillit Kombëtar të jenë

   Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka, nëpërmjet një komunikimi nga profili i tij në Facebook, komenton mbledhjen e sotme të