Rama: Partnerët, të shqetësuar për kontratat e lobimit të PD

Postuar: 12/03/2018 - 21:32

   Kryeministri Edi Rama është shprehur se partnerët ndërkombëtarë janë të shqetësuar për çështjen e kontratave të lobimit të PD në SHBA. Gjatë një interviste në “Studio e Hapur” në News24, Rama tha se nuk ka bërë akuza, por ka kërkuar që çështja të zbardhet.

“Së pari duhet të bëjmë një dallim të qartë nga pikëpamja e nuancave. Na duhet medoemos të dimë të vërtetën për një histori ku ne nuk themi që ka dorë Kremlini por ne duam të dimë nëse ka dorë apo nuk ka dorë Kremlini. Nga ana tjetër historia është sallatë ruse sepse ka të përfshirë rusë me xhepa të thellë që kanë paguar një operacion financiar në funksion të PD dhe Bashës por edhe sepse nga pikëpamja e ligjit shqiptar ka shkelje nga fillimi deri në fund. Është e pakuptueshme se si një kryetar i një partie nuk mund të japë përgjigje në përputhje me ligjin.

Partnerët e Shqipërisë janë të shqetësuar. Cilët janë shqetësuar? Cilët janë partnerët e Shqipërisë. Ata janë të shqetësuar për këtë çështje. Ne nuk ngremë akuzë të drejtpërdrejtë për financim nga Kremlini për destabilizim në Shqipëri, por ne duhet ta përjashtojmë këtë duke u bindur 100%.

Ne do të investohemi deri në këtë pikë derisa të jemi të bindur për njërën apo për tjetrën. Kjo ka ndodhur në vendin në kufirin tonë verior ku është bërë hataja (Mal i Zi)” – tha Rama.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, të enjten, është shprehur se ka deputet brenda Partisë Socialiste që d

   Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi është shprehur mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion” se kryeministri Rama përgjon Presidentin e

   Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është pritur në një takim pasditen e sotme nga presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan.

   Shkodra prej disa ditësh ndodhet nën pushtetin e përmbytjeve, ndërsa kryetarja e Bashkisë Voltana Ademi, ka akuzuar qeverinë se nuk iu

Dita e parë e Demokracisë në vendin tonë, 22 marsi i vitit 1992 është kujtuar sot edhe nga ish-kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli përm

Pas Vlorës, Fierit, Gjirokastrës, Skraparit e disa njësive të tjera vendore këtë të enjte 4 këshilltarë bashkiakë të kësaj force në Shkod

Ish-kryeministri Sali Berisha ka kujtuar 22 marsin e vitit 1992, ditën e parë të demokracisë kur shqiptarët sipas tij, hapën rrugën e ndë

Anëtarja e Këshillit Kombëtar të PD, Edith Harxhi kërkon që të largohet Lulzim Basha dhe Sali Berisha të rikthehet në drejtim e Partisë D

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka kujtuar zgjedhjet e para pluraliste të 22 marsit 1992.

   Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka përgëzuar për vendimin e Kuvendit të Kosovës për miratimin e marrëveshjes për kufirin me Malin e