Drejtori i Portit Durrës tregon prioritetet dhe objektivat kryesore për 2018-n (VIDEO)

Postuar: 04/02/2018 - 17:52

Rritja e numrit të turistëve që hyjnë nga porti i Durrësit, do të mbetet pritoritet për Autoritetin portual të Durrësit edhe në vitin 2018. Drejtori ekzekutiv i APD-së Artjan Qirici në një mbledhje me drejtuesit e institucioneve në Durrës tha se APD po ecën në dy drejtime kryesore për të arritur objektivat në portin e Durrësit, në drejtim të koordinimit të operacioneve portuale në terminale, dhe në thjeshtëzimin e procedurave për të hyrë në portin e Durrësit.

Duke analizuar hyrje-daljet e pasagjerëve në portin e Durrësit, ai tha se pati një rritje të numrit të turistëve me 5 % më shumë se në vitin 2016. Rreth 25% e pasagjerëve, ose 250 mijë pasagjerë kanë qenë të huaj.

Qirici e konsideron problematike kontollin e automjeteve në skaner, për të cilin tha se vënia në dispozicion të kamionëve e një sipërfaqeje prej 10 mijë metrash katrorë gjatë këtij viti, pritet të sjellë shmangien e radhëve që krijohen dhe përbëjnë kosto për biznesin.

Plan biznesi i APD-së për vitin 2018 është bërë publik për herë të parë, ku prioritet i investimit mbetet thellimi i kanalit hyrës të portit të Durrësit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim në 5 ditët e e para të muajit gusht kanë transportuar afro 50 mijë udhëtarë

   Gjatë muajit korrik të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 47 anije tregtare.

Kroçera “Seven Seas Voyager” me gjatësi 206 metra u ankorua në kalatën 5 të portit të Durrësit sot rreth orës 7.30 të mëngjesit.

Dy ditë pas kroçerës “Sirena”, me 659 turistë, e cila u ankorua dje në Durrës, ditën e martë pritet të mbërrijë kroçera “Seven Seas Voyag

Vonesa në mbërritjen e trageteve nga Bari në drejtim të Durrësit.

Tragetet që lundrojnë nga Durrësi drejt porteve të Barit dhe Ankonës e anasjelltas, gjatë periudhës janar-korrik të këtij viti kanë trans

E diela e 5 gushtit mund të konsiderohet si dita e pikut të sezonit, pasi burime nga porti i Durrësit bëjnë me dije se sot mbërrijnë 7 tr

Durrësi, Kruja, Berati dhe Tirana janë destinacionet e turistëve që zbritën paraditen e së djelës nga kroçera “Sirena” në portin e Durrës

Gjatë muajit që lamë pas, në kalatat e portit të Durrësit, përveç anijeve tregtare dhe trageteve të linjës, janë ankoruar edhe 100 jahte

Këtë të diel në qytetin e Durrësit pritet të mbërrijë në port kroçera "Sirena" e cila do të sjellë plot 659 turistë nga 24 vende të ndrys