Durrës, Drejtori Ekzekutiv i APD pret Ambasadoren e Francës (FOTO)

Postuar: 18/01/2018 - 15:56

Nisma MEDPORT si urë bashkëpunimi me portet e Mesdheut, siguria portuale dhe kujdesi mjedisor në implementin e projekteve të ardhshme në qytetin-port të Durrësit ishin disa nga problematikat e trajtuara gjatë Takimit të Drejtorit të Përgjithshëm Ekzekutiv të APD, Artjan Qirici, me Ambasadoren e Republikës së Francës në Tiranë, znj.Christina Vasak.

Znj.Vasak shprehu kënaqësinë për pjesmarrjen e drejtuesve të APD, së bashku me ata të Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë, në Konferencën e MEDPORT, e cila do të zhvillohet në Marsejë më 7-8 shkurt. Forumi i iniciuar dy vjet më parë nga porti i Marsejës ka gjetur mbështetjen e porteve të Mesdheut, që synojnë krijimin e hapësirave të përbashkëta dhe diskutimin e problematikave mes tyre.

Më tej pjesmarrësit në takim u ndalën në bashkëpunimin për sigurinë e porteve të Mesdheut. Ambasadorja Vasak, së bashku me atasheun për sigurinë Thomas Erhardy, theksuan rëndësinë e bashkëpunimit në luftën kundër kriminalitetit dhe emigracionit të paligjshëm. 

Sistemet e sigurisë portuale dhe investimet me qëllim përmbushjen e standarteve ndërkombëtare të sigurisë në portin e Durrësit u trajtuan gjërësisht nga drejtori Ekzekutiv i APD, Artjan Qirici.

Qirici u ndal veçanërisht në kujdesin që po tregohet për çështjet mjedisore dhe specifikes të Portit të Durrësit, si port city, gjithashtu edhe në optikën e zbatimit të Masterplanit, hapi i parë i të cilit, ishte transferimi i terminalit të gazit dhe të naftës në Porto Romano, dhe në focus, largimin e të tjera proceseve me ndotje nga Porti i Durrësit. Ai vlerësoi bashkëpunimin e deritanishëm me Ambasadën e Francës në vendin tonë, duke u shpehur i hapur për pjesëmarrjen e bizneseve franceze në zbatimin e projekteve të ardhshme portuale.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim në 5 ditët e e para të muajit gusht kanë transportuar afro 50 mijë udhëtarë

   Gjatë muajit korrik të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 47 anije tregtare.

Kroçera “Seven Seas Voyager” me gjatësi 206 metra u ankorua në kalatën 5 të portit të Durrësit sot rreth orës 7.30 të mëngjesit.

Dy ditë pas kroçerës “Sirena”, me 659 turistë, e cila u ankorua dje në Durrës, ditën e martë pritet të mbërrijë kroçera “Seven Seas Voyag

Vonesa në mbërritjen e trageteve nga Bari në drejtim të Durrësit.

Tragetet që lundrojnë nga Durrësi drejt porteve të Barit dhe Ankonës e anasjelltas, gjatë periudhës janar-korrik të këtij viti kanë trans

E diela e 5 gushtit mund të konsiderohet si dita e pikut të sezonit, pasi burime nga porti i Durrësit bëjnë me dije se sot mbërrijnë 7 tr

Durrësi, Kruja, Berati dhe Tirana janë destinacionet e turistëve që zbritën paraditen e së djelës nga kroçera “Sirena” në portin e Durrës

Gjatë muajit që lamë pas, në kalatat e portit të Durrësit, përveç anijeve tregtare dhe trageteve të linjës, janë ankoruar edhe 100 jahte

Këtë të diel në qytetin e Durrësit pritet të mbërrijë në port kroçera "Sirena" e cila do të sjellë plot 659 turistë nga 24 vende të ndrys