Ja sa pasagjerë dhe automjete udhëtuan përmes portit të Durrësit gjatë 2017-s

Postuar: 05/01/2018 - 08:22

Gjatë vitit 2017, nga porti i Durrësit drejt porteve të Italisë dhe anasjellas, kanë preferuar të lundrojnë me tragete afro 880 mijë udhëtarë me afro 295 mijë autovetura, kamionë dhe trajlerë.

Sipas të dhënave për vitin që shkoi, krahasuar me vitin 2016 këto janë shifra përkatësisht 5 dhe 7-10 për qind më të larta.

Gjithashtu këto janë shifrat më të larta të transportit të udhëtarëve dhe automjeteve me tragete për periudhën 7-vjeçare 2011-2017, bënë të ditur burime nga Sektori i Statistikave në APD.

Sipas të njëjtave burime, tragetet në vitin 2017 kanë kryer 24 lundrime më pak se sa në vitin 2016, por të dhënat e transportit të udhëtarëve, autoveturave, kamionëve dhe mallrave janë të gjitha më të larta se sa një vit më parë.

Gjatë vitit 2017 kanë udhëtuar me tragete afro 228 mijë shtetas të huaj, ose 16 për qind më shumë se sa në vitin paraardhës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autoriteti Portual Durrës njofton shpalljen e vendit vakant për zëvendësdrejtor të Forcës së Sigurisë Portuale pranë APD-së.

Në një nga sallat e trajnimeve të Autoritetit Portual ka nisur sot Testimi periodik i punonjësve elektrikë, elektrovinçierë dhe saldatorë

Gjatë 3 muajve të parë të këtij viti, në Terminalin e Kontejnerëve në portin e Durrësit janë përpunuar 33.416 kontejnerë TEU (njësi konte

Gjatë 3 muajve të parë të këtij viti në portin e Durrësit janë përpunuar 355 anije dhe tragete, duke shënuar një rritje prej 14 përqind m

Një përfaqësi e APD, kryesuar nga Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv, Afrim Bakaj, zhvilloi të enjten një vizitë pune në Portin e Barit (I

Analiza Ekonomiko-Financiare e APD për vitin 2017, që u zhvillua sot në mesditë në Sallën e Trajnimeve të APD synon të jetë një veprimtar

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës –Ankona – Trieste e kthim gjatë tre muajve të parë të këtij viti kanë transportuar 15 për qin

Një grup përfaqësues nga APD, i kryesuar nga Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv, Afrim Bakaj, mori pjesë në Konferencën e 5-të Transport&a

Ditën e shtunë, drejtuesit e Autoritetit Portual zhvilluan një vizitë në nëndetsen turke TCG Preveze S-353, e cila ishte ankoruar në kala

Në zbatim të planit të bashkëpunimit midis Forcës Detare shqiptare dhe asaj të Turqisë, ditën e Sulltan Novruzit në portin e qytetit të D