Mot i keq me reshje të dendura në Durrës, ndërpritet përpunimi i anijeve në port

Postuar: 07/02/2018 - 16:14

Përpunimi i anijeve në portin e Durrësit është ndërprerë që nga mesdita e sotme, për shkak të reshjeve të dendura të shiut. 

Nga Qendra e Informacionit në APD, mësohet se katër anije të ankoruara në Terminalin perëndimor kanë mbyllur hambarët, në pritje të përmirsimit të kushteve të motit.

Anijet me mbi 12 mijë ton mallra gjithsej kanë sjellë çimento, misër dhe pleh bujqësor.

Po sot pritet që të mbërrijë në port edhe një anije tregtare me 2000 ton rrotativë hekuri.

Gjatë ditës parashikohen reshje shiu, që mund të pengojnë rifillimin e përpunimin e anijeve në kalata.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në 5 muajt e parë të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 236 anije dhe 376 tragete, nga të cilat janë shkarkuar dhe

Ndërtimi i portit modern të Durrësit ka nisur 90 vjet më parë, në të njejtën kohë kur filloi edhe ndërtimi i institucioneve dhe i infrast

Veliera turistike “Sea Cloud” vjen në portin më të madh të vendit për të dytën herë brenda sezonit turistik.

Një përfaqësi e APD, e drejtuar nga drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv, Afrim Bakaj, morri pjesë këto ditë në “Forumin e Menaxhimit të Por

15 anije tregtare janë përpunuar tek tre Terminalet e Mallrave të portit të Durrësit gjatë 10 ditëve të para të muajit qershor.

Në portin e Durrësit që nga fillimi i vitit 2018 janë ankoruar 84 jahte të huaja, pjesa më e madhe e të cilave kanë mbërritur në dy muajt

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim gjatë periudhës janar-maj të këtij viti kanë transportuar më shumë mallra dh

Një delegacion me përfaqësues ekspertë nga sistemi portual i Shangait u prit pasditen e së martës nga Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i

Në kalatat e portit të Durrësit sot vazhdon përpunimi i katër anijeve që ka sjellë 13.500 tonë mallra të ndryshme, ndërsa nga Bari (Itali

   “Porti i së nesërmes” ishte tema e Konferencës së organizuar në Rotterdam nga “Europian Sea Ports Organization”, në të cilin mori pjes