Moti i keq/ Tragetet mbërrijnë në kohë në Durrës, anijet pengohen në përpunim

Postuar: 17/01/2018 - 10:04

Moti i keq me erë të fortë dhe det të trazuar nuk e ka penguar mbërritjen në kohë të trageteve mëngjesin e së mërkurës, ndërsa reshjet e shiut po vështirësojnë përpunimin e anijeve tregtare.

Nga Qendra e Informacionit mësohet se dy tragetet e linjës Bari – Durrës, përkatësisht “AF Francesca” dhe “Bari” kanë mbërritur në port sipas grafikut të parashikuar, rreth orës 7.30 të mëngjesit. 

Mësohet gjithashtu se në kalatën 6 anija “BF Philipp”, e cila mbërriti sot paradite, pritet të nisë përpunimin në shkarkim-ngarkim të kontejnerëve. Anija “Forward” me 3093 tonë grurë në kalatën 4 e ka ndërprerë përpunimin për shkak të reshjeve të shiut që nisën gjatë natës.

Pas paradites të së hënës, edhe sot parashikohen reshje shiu, që parashikohet të vështirësojnë përpunimin e anijeve në kalata. Ndërkaq, pasdite pritet edhe mbërrija e tragetit “AF Michela” të linjës Ankona-Durrës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Drejtuesit e Autoritetit Portual Durrës dhe Autoritetit Portual të Rijekës (Kroaci) nënshkruan sot në mesditë një Memorandum Mirëkuptimi,

Gjatë periudhës janar-prill të këtij viti në Terminalin e Kontejnerëve në portin e Durrësit janë përpunuar 43.868 kontejnerë TEU (njësi k

Autoriteti Portual Durrës është nderuar këto ditë me Çmimin Europian për "Praktikat më të mira".

Gjatë periudhës janar-prill të këtij viti, në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 180 anije dhe 299 tragete me mbi 1 milion e 230

Grupi i xhirimit “Derë e hapur” regjistroi paraditen e së enjtes sekuencat e fundit të këtij filmi pranë portit të Durrësit, i cili në di

Partnerët e projektit "LOCATIONS –Low Carbon Transport in Cruise Destinations Cities", nisën sot në Durrës takimin e përbashkët me qëllim

Nesër paradite në portin e Durrësit pritet të mbërrijë kroçera e parë e këtij sezoni turistik.

Në portin e Durrësit, ditën e hënë ka mbërritur anija “Chelsea-6” me 5500 tonë grurë.

Partnerët e projektit LOCATIONS "Low Carbon Transport in Cruise Destinations Cities" do të jenë për dy ditë radhazi në portin e Durrësit,