Moti i keq/ Tragetet mbërrijnë në kohë në Durrës, anijet pengohen në përpunim

Postuar: 17/01/2018 - 10:04

Moti i keq me erë të fortë dhe det të trazuar nuk e ka penguar mbërritjen në kohë të trageteve mëngjesin e së mërkurës, ndërsa reshjet e shiut po vështirësojnë përpunimin e anijeve tregtare.

Nga Qendra e Informacionit mësohet se dy tragetet e linjës Bari – Durrës, përkatësisht “AF Francesca” dhe “Bari” kanë mbërritur në port sipas grafikut të parashikuar, rreth orës 7.30 të mëngjesit. 

Mësohet gjithashtu se në kalatën 6 anija “BF Philipp”, e cila mbërriti sot paradite, pritet të nisë përpunimin në shkarkim-ngarkim të kontejnerëve. Anija “Forward” me 3093 tonë grurë në kalatën 4 e ka ndërprerë përpunimin për shkak të reshjeve të shiut që nisën gjatë natës.

Pas paradites të së hënës, edhe sot parashikohen reshje shiu, që parashikohet të vështirësojnë përpunimin e anijeve në kalata. Ndërkaq, pasdite pritet edhe mbërrija e tragetit “AF Michela” të linjës Ankona-Durrës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim në 5 ditët e e para të muajit gusht kanë transportuar afro 50 mijë udhëtarë

   Gjatë muajit korrik të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 47 anije tregtare.

Kroçera “Seven Seas Voyager” me gjatësi 206 metra u ankorua në kalatën 5 të portit të Durrësit sot rreth orës 7.30 të mëngjesit.

Dy ditë pas kroçerës “Sirena”, me 659 turistë, e cila u ankorua dje në Durrës, ditën e martë pritet të mbërrijë kroçera “Seven Seas Voyag

Vonesa në mbërritjen e trageteve nga Bari në drejtim të Durrësit.

Tragetet që lundrojnë nga Durrësi drejt porteve të Barit dhe Ankonës e anasjelltas, gjatë periudhës janar-korrik të këtij viti kanë trans

E diela e 5 gushtit mund të konsiderohet si dita e pikut të sezonit, pasi burime nga porti i Durrësit bëjnë me dije se sot mbërrijnë 7 tr

Durrësi, Kruja, Berati dhe Tirana janë destinacionet e turistëve që zbritën paraditen e së djelës nga kroçera “Sirena” në portin e Durrës

Gjatë muajit që lamë pas, në kalatat e portit të Durrësit, përveç anijeve tregtare dhe trageteve të linjës, janë ankoruar edhe 100 jahte

Këtë të diel në qytetin e Durrësit pritet të mbërrijë në port kroçera "Sirena" e cila do të sjellë plot 659 turistë nga 24 vende të ndrys