Moti i keq/ Tragetet mbërrijnë në kohë në Durrës, anijet pengohen në përpunim

Postuar: 02/02/2018 - 09:10

Moti i keq me erë të fortë dhe det të trazuar nuk e ka penguar mbërritjen në kohë të trageteve mëngjesin e së premtes, ndërsa reshjet e shiut po vështirësojnë përpunimin e anijeve tregtare.

Në radën portuale është ankoruar një anije tjetër me 3299 tonë misër, ndërsa gjatë ditës priten tri anije të tjera me superfosfat, pleh dap dhe kontejnerë.

Nga Qendra e Informacionit në APD mësohet se dy tragetet e linjës Bari – Durrës, përkatësisht “AF Francesca” dhe “Bari” kanë mbërritur në port vetëm 30 minuta më vonë se sa grafiku i parashikuar, rreth orës 8.00-8.30 të mëngjesit.

Mësohet gjithashtu se në kalatën 6 anija “Countship Voë”, e cila mbërriti pasditen e kaluar, vazhdon shkarkimin e 461 kontejnerëve. Anija “Nazmiye Ana” me 2000 tonë pleh kimik dap në kalatën 2 e ka ndërprerë përpunimin për shkak të reshjeve të shiut që nisën gjatë natës.

Edhe sot gjatë ditës parashikohen reshje shiu, që mund të vështirësojnë përpunimin e anijeve në kalata.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në 5 muajt e parë të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 236 anije dhe 376 tragete, nga të cilat janë shkarkuar dhe

Ndërtimi i portit modern të Durrësit ka nisur 90 vjet më parë, në të njejtën kohë kur filloi edhe ndërtimi i institucioneve dhe i infrast

Veliera turistike “Sea Cloud” vjen në portin më të madh të vendit për të dytën herë brenda sezonit turistik.

Një përfaqësi e APD, e drejtuar nga drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv, Afrim Bakaj, morri pjesë këto ditë në “Forumin e Menaxhimit të Por

15 anije tregtare janë përpunuar tek tre Terminalet e Mallrave të portit të Durrësit gjatë 10 ditëve të para të muajit qershor.

Në portin e Durrësit që nga fillimi i vitit 2018 janë ankoruar 84 jahte të huaja, pjesa më e madhe e të cilave kanë mbërritur në dy muajt

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim gjatë periudhës janar-maj të këtij viti kanë transportuar më shumë mallra dh

Një delegacion me përfaqësues ekspertë nga sistemi portual i Shangait u prit pasditen e së martës nga Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i

Në kalatat e portit të Durrësit sot vazhdon përpunimi i katër anijeve që ka sjellë 13.500 tonë mallra të ndryshme, ndërsa nga Bari (Itali

   “Porti i së nesërmes” ishte tema e Konferencës së organizuar në Rotterdam nga “Europian Sea Ports Organization”, në të cilin mori pjes