Në 4 muaj u tregtuan 300 miliardë lekë mallra, 55 % transport nga deti

Postuar: 01/06/2018 - 08:46

Më shumë se 50 % e mallrave “Made in Albania” i gjejnë tregjet ndërkombëtare përmes detit. Lajmi bëhet i ditur nga Agjencia Telegrafike Shqiptare (ATSH), e cila i referohet INSTAT-it.

Raporti i fundit i publikuar nga Instituti i Statistikave, bën të ditur se në katër mujorin e parë të këtij viti, vlera e mallrave të tregtuara (eksport dhe import) llogaritet 300 miliardë lekë dhe 55 % e tyre u transportua me det.

Referuar të dhënave të raportuara nga ATSH, për periudhën janar-prill 2018, volumi i mallrave të ngarkuara/shkarkuara në porte është 1.298.000 tonë, duke u rritur me 5.4 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2017. (Anijet dhe tragetet në këto katër muaj kanë transportuar 1.230.605 tonë mallra gjithsej nga-drejt Durrësit-bëhet e ditur nga APD).

Përmes rrjetit hekurudhor, bën të ditur INSTAT, u transportuan 4.400 mijë tonë-kilometër, shifër kjo që rezulton 35.6% më e ulët krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2017. Ndërsa përmes ajrit, në katër muajt e parë të vitit janë transportuar 717 tonë mallra, duke u rritur 4.1 %, krahasuar me të njëjtën periudhë 2017.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një jaht luksoz, prodhim i vitit 2017, është ankoruar sot në portin e Durrësit, ndërsa në kalata vijon puna për përpunimin e 21 mijë ton

Gjatë dy ditëve të ardhshme në ujrat detare pranë Durrësit si dhe në një nga kalatat e portit do të xhirohen disa skena nga filmi artisti

Materialet e ndërtimit, xhamat, blloqet e mermerit, llamarina dhe melamina zenë një pjesë të madhe të importeve drejt portit të Durrësit.

Gjatë 5 muajve të parë të vitit 2018 në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 54.607 kontejnerë TEU (njësi kontejnerike), ose mbi 1

Në 5 muajt e parë të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 236 anije dhe 376 tragete, nga të cilat janë shkarkuar dhe

Ndërtimi i portit modern të Durrësit ka nisur 90 vjet më parë, në të njejtën kohë kur filloi edhe ndërtimi i institucioneve dhe i infrast

Veliera turistike “Sea Cloud” vjen në portin më të madh të vendit për të dytën herë brenda sezonit turistik.

Një përfaqësi e APD, e drejtuar nga drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv, Afrim Bakaj, morri pjesë këto ditë në “Forumin e Menaxhimit të Por

15 anije tregtare janë përpunuar tek tre Terminalet e Mallrave të portit të Durrësit gjatë 10 ditëve të para të muajit qershor.

Në portin e Durrësit që nga fillimi i vitit 2018 janë ankoruar 84 jahte të huaja, pjesa më e madhe e të cilave kanë mbërritur në dy muajt