Port Durrës, përpunohen 32 % më shumë mallra se në janar 2017

Postuar: 13/02/2018 - 09:29

Gjatë muajit të kaluar në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar mbi 280 mijë tonë mallra, ose 67.230 tonë më shumë se sa në janarin e vitit 2017.

Nga të dhënat e Sektorit të Statistikave, mësohet se krahasuar me muajin janar 2017, eksportet me 125.295 tonë mallra gjithsej kanë shënuar një rritje prej 71 për qind, ndërsa importet me 154.834 ton gjithsej, janë rritur me 11 për qind.

Anijet tregtare në të tri Terminalet gjatë janarit 2018 kanë transportuar mbi 217 mijë tonë në një muaj, ndërsa tragetet afro 63 mijë tonë, duke shënuar rritje përkatëse prej 35 për qind dhe 22 për qind, krahasuar me janarin e vitit të kaluar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autoriteti Portual Durrës njofton shpalljen e vendit vakant për zëvendësdrejtor të Forcës së Sigurisë Portuale pranë APD-së.

Në një nga sallat e trajnimeve të Autoritetit Portual ka nisur sot Testimi periodik i punonjësve elektrikë, elektrovinçierë dhe saldatorë

Gjatë 3 muajve të parë të këtij viti, në Terminalin e Kontejnerëve në portin e Durrësit janë përpunuar 33.416 kontejnerë TEU (njësi konte

Gjatë 3 muajve të parë të këtij viti në portin e Durrësit janë përpunuar 355 anije dhe tragete, duke shënuar një rritje prej 14 përqind m

Një përfaqësi e APD, kryesuar nga Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv, Afrim Bakaj, zhvilloi të enjten një vizitë pune në Portin e Barit (I

Analiza Ekonomiko-Financiare e APD për vitin 2017, që u zhvillua sot në mesditë në Sallën e Trajnimeve të APD synon të jetë një veprimtar

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës –Ankona – Trieste e kthim gjatë tre muajve të parë të këtij viti kanë transportuar 15 për qin

Një grup përfaqësues nga APD, i kryesuar nga Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv, Afrim Bakaj, mori pjesë në Konferencën e 5-të Transport&a

Ditën e shtunë, drejtuesit e Autoritetit Portual zhvilluan një vizitë në nëndetsen turke TCG Preveze S-353, e cila ishte ankoruar në kala

Në zbatim të planit të bashkëpunimit midis Forcës Detare shqiptare dhe asaj të Turqisë, ditën e Sulltan Novruzit në portin e qytetit të D