Thellimi i portit të Durrësit, projekti fillon në qershor (VIDEO)

Postuar: 24/01/2018 - 09:53

Anijet e mëdha të tonazhit të lartë, transportieret e pasagjerëve dhe të kontenierëve, nuk mund të manovrojnë dot, ngecin në port sepse kanali hyrës është i cekët.

Ky problem është bërë prezent nga të gjithë subjektet tregtare dhe kapitenët e anijeve tha Kapiteni i  portit të Durrësit, Taulant Allka.

Allka dha alarmin se do të pezullohet hyrja e anijeve në portin më të madh të vendit në Durrës nëse nuk do të bëhet thellimi i kanalit hyrës dhe basenit ujor.

Sipas tij, zhytja e anijeve në ujë është 8.2 metra, dhe shumë shpejt kapiteneria do ta ulë thellësinë e anijeve në 7.5 metra, pasi prej vitesh kanali hyrës ujor i portit të Durrësit as nuk është pastruar e as nuk është thelluar.

Artjan Qirici tha se APD ka 9 milionë euro depozitë për këtë projekt dhe do të kërkojë procedura të përshpejtuara që projekti të nisë në muajin qershor.   

Ky projekt ka disa vjet që është hartuar nga APD por vit pas viti është shtyrë ndërsa anijet tregtare të tonazhit të lartë nuk mund të hyjnë në portin e Durrësit i cili nuk ka thellësinë e nevojshme për të kryer aktivietin normal.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Materialet e ndërtimit, xhamat, blloqet e mermerit, llamarina dhe melamina zenë një pjesë të madhe të importeve drejt portit të Durrësit.

Gjatë 5 muajve të parë të vitit 2018 në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 54.607 kontejnerë TEU (njësi kontejnerike), ose mbi 1

Në 5 muajt e parë të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 236 anije dhe 376 tragete, nga të cilat janë shkarkuar dhe

Ndërtimi i portit modern të Durrësit ka nisur 90 vjet më parë, në të njejtën kohë kur filloi edhe ndërtimi i institucioneve dhe i infrast

Veliera turistike “Sea Cloud” vjen në portin më të madh të vendit për të dytën herë brenda sezonit turistik.

Një përfaqësi e APD, e drejtuar nga drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv, Afrim Bakaj, morri pjesë këto ditë në “Forumin e Menaxhimit të Por

15 anije tregtare janë përpunuar tek tre Terminalet e Mallrave të portit të Durrësit gjatë 10 ditëve të para të muajit qershor.

Në portin e Durrësit që nga fillimi i vitit 2018 janë ankoruar 84 jahte të huaja, pjesa më e madhe e të cilave kanë mbërritur në dy muajt

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim gjatë periudhës janar-maj të këtij viti kanë transportuar më shumë mallra dh

Një delegacion me përfaqësues ekspertë nga sistemi portual i Shangait u prit pasditen e së martës nga Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i