Tragetet në 4 muaj, mbi 32 mijë tonë mallra më shumë se në 2017-n

Postuar: 05/05/2018 - 18:42

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës –Ankona e kthim gjatë katër muajve të parë të këtij viti kanë transportuar më shumë mallra dhe më pak udhëtarë se sa në periudhën janar-prill 2017. 

Brenda katër muajve, tragetet janë shfrytëzuar nga më shumë se 158 mijë udhëtarë, me 30.873 autovetura gjithsej.
Nga të dhënat e Sektorit të Statistikave në APD, mësohet se periudhën janar-prill 2018 tragetet kanë transportuar afro 293 mijë tonë mallra, të ngarkuar në kamionë dhe trajlera. 

Kjo është një sasi 12 për qind më e lartë se sa ajo e katër muajve të parë të vitit 2017, ndërsa për të njëjtën periudhë importet dhe eksportet janë rritur përkatësisht me 10 dhe 16 për qind.

Tragetet kanë transportuar 22.985 kamionë dhe 1.888 trajlerë në katër muaj, përkatësisht 6 dhe 5 për qind më shumë se sa në janar 2017.

Nga të njëjtat burime mësohet se tragetet kanë kryer 299 lundrime vajtje-ardhje, ose 2 lundrime më shumë se një vit më parë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot paradite në kalatën 5 të portit të Durrësit ka nisur të përpunohet anija “Afina 1”, nga e cila do të shkarkohen 10.309 rrotativa llam

Tragetet e linjave Durrës – Bari dhe Durrës – Ankona e kthim në 5 ditët e e para të muajit gusht kanë transportuar afro 50 mijë udhëtarë

   Gjatë muajit korrik të këtij viti në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 47 anije tregtare.

Kroçera “Seven Seas Voyager” me gjatësi 206 metra u ankorua në kalatën 5 të portit të Durrësit sot rreth orës 7.30 të mëngjesit.

Dy ditë pas kroçerës “Sirena”, me 659 turistë, e cila u ankorua dje në Durrës, ditën e martë pritet të mbërrijë kroçera “Seven Seas Voyag

Vonesa në mbërritjen e trageteve nga Bari në drejtim të Durrësit.

Tragetet që lundrojnë nga Durrësi drejt porteve të Barit dhe Ankonës e anasjelltas, gjatë periudhës janar-korrik të këtij viti kanë trans

E diela e 5 gushtit mund të konsiderohet si dita e pikut të sezonit, pasi burime nga porti i Durrësit bëjnë me dije se sot mbërrijnë 7 tr

Durrësi, Kruja, Berati dhe Tirana janë destinacionet e turistëve që zbritën paraditen e së djelës nga kroçera “Sirena” në portin e Durrës

Gjatë muajit që lamë pas, në kalatat e portit të Durrësit, përveç anijeve tregtare dhe trageteve të linjës, janë ankoruar edhe 100 jahte