Ahmeti: Referendumi për emrin e Maqedonisë mund ta ndërlikojë procesin

Postuar: 02/02/2018 - 19:08

   Marrëveshja për emrin duhet të arrihet sa më shpejt dhe të ratifikohet në Parlament, deklaroi lideri i BDI-së, Ali Ahmeti në takimin e sotëm me eurodeputetët Viktor Boshtinaru, Tanja Fajon dhe Tonino Picula.

“Referendumi i mundshëm mund ta ndërlikojë procesin”, theksoi ai. “Kompromisi për zgjidhjen e çështjes së emrit duhet të arrihet tani, duke respektuar karakteristikat e palëve dhe duke menduar për të ardhmen e përbashkët në familjen evropiane”, thonë burime nga BDI-ja.

“Ahmeti dhe tre eurodeputetët, biseduan shumë hapur dhe miqësisht për çështjet e interesit të përbashkët, siç janë integrimi euroatlantik, fqinjësia e mirë dhe reformat”, sipas BDI-së, raporton ata.

“Eurodeputetët shprehën mbështetje të plotë ndaj axhendës së shumicës parlamentare dhe qeverisë reformuese”, sipas të njëjtave burime.

Ahmeti e përshëndeti mbështetjen e eurodeputetëve dhe tha se “periudha që na paraprin është vendimtare, jo vetëm për Maqedoninë, por edhe për rajonin”.

Lideri i BDI-së deklaroi gjithashtu, se zbatimi i reformave në vend nuk do të ndalet dhe shfaqi bindjen se opozita do të marrë pjesë në këtë proces për të mirën e qytetarëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Presidenti serb, Aleksandar Vučić, ka shfrytëzuar ditën ndërkombëtare të shahut të flasë për Kosovën.

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikola Dimitrov do të qëndrojë sot për vizitë në Kosovë.

Pas takimit të pasuksesshëm të mërkurën mes presidentit të Kosovës, Thaçi dhe atij serb, Vuçiç, shtypi gjermanofon i kushton vëmendje nge

   Mundësia për të patur një diplomë nga ndonjë prej universitetet më të njohura Europiane është e paçmueshme.

   Ministri i Ekonomisë së Maqedonisë, Kreshnik Bekteshi tha se Maqedonia nuk ka marrë ende vendim nëse do të vendosë masë reciprociteti,

Delegacioni kosovar i kryesuar nga presidenti Hashim Thaçi është takuar me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini.

Një aksident tragjik ndodhi mëngjesin e së hënës në autostradën gjermane në Dunningen, i cili mori jetën e tre shtetasve kosovarë. Valon

Një tërmet me magnitudë 4.2 ballë i shkallës Rihter është regjistruar në orën 09.49 të mëngjesit të sotëm në Janinë, sipas vlerësimit par

Shefi i Grupit Parlamentar të partisë opozitare “Dveri”, në Kuvendin e  Serbisë, Boshko Obradoviq, tha sot se procesi i zgjidhjes së çësh