Ambasadori rus në Beograd: Sipas ligjeve ndërkombëtare, Kosova është pjesë e Serbisë

Postuar: 05/11/2017 - 15:44

Ambasadori i Rusisë në Serbi, Alexander Cepurin pretendon se sipas ligjeve ndërkombëtare Kosova është pjesë e Serbisë. Këto deklarime Cepurin i ka bërë në një intervistë për gazetën ruse “Sputnik”.

"Për çështjet e rëndësishme Rusia dhe Serbia kanë interesa të përbashkëta. Sa i përket Kosovës, sipas të gjitha ligjeve dhe rregullave ndërkombëtare, Kosova mbetet pjesë e Serbisë, dhe ne e mbështesim integritetin serb", tha Cepurin, transmeton lajmi.net.

Fokusin kryesor në intervistë, ambasadori rus e pati tek deklaratat e zyrtarit të lartë amerikan Hoyt Yee, i cili tha se Serbia nuk duhet të ulet në dy karrige, duke aluduar te BE-ja dhe Rusia.

Cepurin ka thënë se deklaratës së Yee nuk duhet ti kushtohet shumë rëndësi, pasi është e ekzagjëruar.

“Një vizitë diplomatike është e ministrit, kryeministrit apo presidentit. Vizita e Yee nuk mund të karakteriziohet si vizitë zyrtare, por udhëtim apo udhëtim pune”, tha me ironi Cepurin.

Ambasadorui rus tutje pretendon se qëndrimi i zëvendës-ndihmës sekretarit amerikan, nuk e ëprfaqëson qëndrimin zyrtar të shtetit të Amerikës.

Cepurin deklaroi se Amerika nuk duhet të sillet sikur të ishte pjesë e Bashkimit Evropian.

“Përshtypja është se Amerika është përfaqësuese e BE-së, por situata nuk është krejt e qartë. SHBA është jashtë Bashkimit Evropian. Ne dhe shumë vende tjera kemi punuar dhe bashkëpunuar për të mirën e BE-së”, deklaroi ambasdaori rus.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçic, vazhdon të debatojë në lidhje me formimin e Ushtrisë së Kosovës.

Pas miratimit të ligjit që zyrtarizon përdorimin e shqipes nga parlamenti maqedonas reagoi presidenti i vendit Gjorge Ivanov.

   Deputetët maqedonas kanë miratuar në mesin e një seance të tensionuar ligjin për përdorimin e gjuhëve, me 64 vota pro dhe asnjë kundër

Në Beograd shënohet sot 15-vjetori i vrasjes së ish-kryeministrit të Serbisë, Zoran Gjingjiç.

   Raportimi i medieve serbe sot se Amerika do t’ia prezantojë një plan katër pikësh presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, në lidhje me Kos

Marko Gjuriç, drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, do të vijë sot për vizitë në Kosovë, me leje të Ministrisë së Punëve të

Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë, Naser Selmani thotë se është kërcënuar nga njerëz të afërt me partinë Bashkimi Demokrati

Të gjitha orat elektronike në Evropë kanë mbetur 6 minuta prapa. Dhe shkaku qëndron pas Kosovës dhe Serbisë.

   Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias në një mbledhje joformale të Qeverisë në Athinë i ka prezantuar pikat kryesore të propozim

   Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias në një mbledhje joformale të Qeverisë në Athinë i ka prezantuar pikat kryesore të propozim