Brukseli dhe Moska të përmbajtur për demarkacionin

Postuar: 10/08/2018 - 23:03

   Në mesin e debatit për rishikimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, Komisioni Europian shprehu mbështetjen për çfarëdolloj zgjidhjeje kompromisi që Kosova dhe Serbia do të arrijnë. Kështu u shpreh zëdhënësi i KE-së gjatë një konference për shtyp në Bruksel.

“Një zgjidhje e përhershme nënkupton një zgjidhje realiste, të qëndrueshme dhe të mundshme, në pajtueshmëri me të drejtën ndërkombëtare, e mbi të cilën Prishtina dhe Beogradi duhet të kenë pajtueshmëri”, tha Carlos Martin, zëdhënës i KE-së.

Nga Beogradi, zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse Maria Zaharova tha se Moska do të mbështesë çdo zgjidhje përkrahet nga Serbia.

“Qëndrimi i Rusisë për çështjen e Kosovës nuk ka ndryshuar. Vendi ynë respekton integritetin territorial dhe sovranitetin e Serbisë. Rusia do të veprojë në respekt të vendimeve të popullit serb”, tha Maria Zaharova, zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme Ruse.

Ndërsa ambasadori amerikan në Prishtinë, Greg Delaui tha se Shtetet e Bashkruara vijojnë ta mbështesin fuqishëm pavarësinë e Kosovës, pavarësisht spekullimeve në mediat serbe.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Mali i Zi ka dërguar trupat ushtarake në kufirin me Shqipërinë për të parandaluar fluksin e emigrantëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika

Mediumi ‘Euractiv’ shkruan që jeta politike e Serbisë po “nxehet” këtë Gusht derisa diskutimet për marrëdhëniet me Kosovën kanë arritur n

Shifrat zyrtare të Policisë Greke tregojnë një rritje të numrit të sasive të sekuestruara të hashashit në veri të vendit fqinj, në zonën

   Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka deklaruar se as ai e askush tjetër nga pala serbe nuk e ka të lehtë të bisedojë më Prishtinë

   Një ekspert i çështjeve të Ballkanit, ish-analist i lartë i CIA-s për rajonin dhe Evropën, thotë se patologjia e perëndimit për çdo zh

   Në 17 vjetorin e marrëveshjes së Ohrit, kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev mbrojti sërish paktin me Greqinë për emrin duke thënë se

   Kancelarja Merkel ka dalë kundër zërave për ndryshim të kufijve, e sipas saj nuk mund të ketë rivendosje të kufijve në Ballkan.

   Vetëm pak ditë pas tragjedisë që ndodhi në Greqi, një tjetër ishull është përfshirë nga zjarret.

   Zyrtarët grekë njoftuan se një grua 57-vjeçare ka ndërruar jetë teksa ishte nën kujdes intensiv në spital.