Dhunohet gazetari serb që hetoi vrasjen e Ivanoviç

Postuar: 10/07/2018 - 21:07

   Dhunohet brutalisht gazetari serb Stefan Cvetkoviç, i cili ishte pjesë e një grupi investigativ që po hetonte vrasjen e mistershme të liderit të serbëve të Kosovës Oliver Ivanoviç.

Gazetari u godit me sende të forta mbrëmjen e së hënës në Beograd. Policia serbe njoftoi se ka arrestuar një 39-vjeçar, i dyshuar si agresori i mundshëm i Cvetkoviçit.

Në një postim në rrjetet sociale, gazetari denoncoi dhunën. “Mua mund të më vrisni, por të vërtetën jo”, shkruan Cvetkoviç në Facebook.

Stefan Cvetkoviç ka dëshmuar në organet hetimore në Kosovës për vrasjen e Oliver Ivanoviçit, çka e ka bërë atë shënjestër të organizatorëve të eliminimit politik të muajit janar në Mitrovicë.

Ky nuk është sulmi i vetëm ndaj gazetarit serb. Cvetkoviç u rrëmbye nga persona të paidentifikuar disa javë më parë. Fillimisht u mendua për eliminim të tij, por pas disa ditësh gazetari u gjet shëndoshë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Në 17 vjetorin e marrëveshjes së Ohrit, kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev mbrojti sërish paktin me Greqinë për emrin duke thënë se

   Kancelarja Merkel ka dalë kundër zërave për ndryshim të kufijve, e sipas saj nuk mund të ketë rivendosje të kufijve në Ballkan.

   Vetëm pak ditë pas tragjedisë që ndodhi në Greqi, një tjetër ishull është përfshirë nga zjarret.

   Zyrtarët grekë njoftuan se një grua 57-vjeçare ka ndërruar jetë teksa ishte nën kujdes intensiv në spital.

   Në mesin e debatit për rishikimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, Komisioni Europian shprehu mbështetjen për çfarëdolloj zgjidhjeje

   Tri persona kanë humbur jetën dhe 60 të tjerë janë infektuar nga virusi i Nilit Perëndimor në Greqi, sipas njoftimit të Qendrës së Par

   Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka mbrojtur sërish tezën e rishikimit të kufijve me shqiptarët.

   Ideja e presidentit të Kosovës, Hashim Thaci për ndarje, shkëmbimin apo korrigjimin e kufijve e cila nuk po pranohet e nuk po mbështet

   Marko Gjuriç do të vizitojë nesër Kosovën.