Emri i Maqedonisë, fillojnë protestat e para në Athinë

Postuar: 03/02/2018 - 19:59

   Kanë filluar në Athinë protestat e para kundër njohjes së Maqedonisë me emrin e saj kushtetues.

Fillimisht partia ekstreme e djathtë “Agimi i Artë” paralajmëroi një tubim që jashtë zyrave të saj në rrugën “Mesogjion” të kryeqytetit helen, ndërsa në të njëjtën orë, edhe grupimet e majta që janë shprehur kundër manifestimit të së dielës do të kërkojnë anulimin e tij.

Situata në kryeqytetin helen është e tensionuar, ndaj dhe qindra forca policore u vendosën midis dy grupimeve të dy ekstremeve, për të shmangur një përballje mes tyre.

Më herët, një grup anarkistesh hodhën bojë të kuqe dhe shkruajtën parulla jashtë shtëpisë së Mikis Throdhorakis, kantautorit më të njohur grek, dhe njëkohësisht simbol i rezistencë greke kundër Juntës së Kolonelëve më vitet 60-70-te.

Kantautori i famshëm grek është një prej mbështetësve më të zjarrtë të manifestimit kundër emërtimit të Maqedonisë me emrin e saj kushtetues. Ne manifestimin e së dielës, zoti Thedhoraqis do të jetë folësi kryesor.

“Historia jote fillon në male dhe përfundon me baltën nacionaliste të sheshit Sindagma”, shkruanin anarkistët.

Sipas organizatoreve, në manifestimin e së dielës, pritet që të marrin pjesë më shumë se një milion grekë, të cilët kundërshtojnë që në negociatat mes Athinës dhe fqinjit të saj verior të mos përdoret emri Maqedoni.

Policia thotë se protesta do të monitorohet nga më shumë se 5000 policë, ndërsa ka vënë në alarm të kuq, gjithë forcën policore prej 19.000 policë të Atikës.

Në këtë protestë pritet pjesëmarrje masive nga e gjithë Greqia, ndërsa qindra vetë do të vijnë nga jashtë shtetit.

Deri mesditën e së shtunës, 1500 autobusë kishin konfirmuar prenotimet nga e gjithë Greqia, ndërsa janë marrë masa për të siguruar parkim në akset kryesore të kryeqytetit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 19-vjeçar është vrarë nga tre persona të paidentifikuar, teksa ishte në park nën shoqërinë e të dashurës së tij.

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçic, vazhdon të debatojë në lidhje me formimin e Ushtrisë së Kosovës.

Pas miratimit të ligjit që zyrtarizon përdorimin e shqipes nga parlamenti maqedonas reagoi presidenti i vendit Gjorge Ivanov.

   Deputetët maqedonas kanë miratuar në mesin e një seance të tensionuar ligjin për përdorimin e gjuhëve, me 64 vota pro dhe asnjë kundër

Në Beograd shënohet sot 15-vjetori i vrasjes së ish-kryeministrit të Serbisë, Zoran Gjingjiç.

   Raportimi i medieve serbe sot se Amerika do t’ia prezantojë një plan katër pikësh presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, në lidhje me Kos

Marko Gjuriç, drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, do të vijë sot për vizitë në Kosovë, me leje të Ministrisë së Punëve të

Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë, Naser Selmani thotë se është kërcënuar nga njerëz të afërt me partinë Bashkimi Demokrati

Të gjitha orat elektronike në Evropë kanë mbetur 6 minuta prapa. Dhe shkaku qëndron pas Kosovës dhe Serbisë.

   Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias në një mbledhje joformale të Qeverisë në Athinë i ka prezantuar pikat kryesore të propozim