Ja si do të jetë emri i ri i Maqedonisë

Postuar: 30/01/2018 - 22:17

   Mediat greke kanë shkruar se mes Maqedonisë dhe Greqisë është arritur marrëveshja për çështjen e emrit.

Me dakordësinë e të dy vendeve, mësohet se emri i ri i Maqedonisë dhe të jetë “Republika gorna Makedonija”, që do të thotë “Republika Maqedonia e Epërme”.

Mes palëve, në tryezën e dialogut janë katër çështje të rëndësishme: propozimi për emrin, irredentizmi, marrëdhëniet ndër rajonale dhe masat për axhendë pozitive.

Sipas ministrit të jashtëm grek Nikos Kotzias, marrëveshja e cila po përpilohet, fillimisht do t’i dorëzohet qeverisë greke e më pas asaj në Shkup.

Duket se ndërmjetësi i përfaqësuesit të OKB-së, Metju Nimic gjatë qëndrimit në Greqi, ka rezultuar i suksesshëm në gjetjen e gjuhës së përbashkët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 19-vjeçar është vrarë nga tre persona të paidentifikuar, teksa ishte në park nën shoqërinë e të dashurës së tij.

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçic, vazhdon të debatojë në lidhje me formimin e Ushtrisë së Kosovës.

Pas miratimit të ligjit që zyrtarizon përdorimin e shqipes nga parlamenti maqedonas reagoi presidenti i vendit Gjorge Ivanov.

   Deputetët maqedonas kanë miratuar në mesin e një seance të tensionuar ligjin për përdorimin e gjuhëve, me 64 vota pro dhe asnjë kundër

Në Beograd shënohet sot 15-vjetori i vrasjes së ish-kryeministrit të Serbisë, Zoran Gjingjiç.

   Raportimi i medieve serbe sot se Amerika do t’ia prezantojë një plan katër pikësh presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, në lidhje me Kos

Marko Gjuriç, drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, do të vijë sot për vizitë në Kosovë, me leje të Ministrisë së Punëve të

Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë, Naser Selmani thotë se është kërcënuar nga njerëz të afërt me partinë Bashkimi Demokrati

Të gjitha orat elektronike në Evropë kanë mbetur 6 minuta prapa. Dhe shkaku qëndron pas Kosovës dhe Serbisë.

   Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias në një mbledhje joformale të Qeverisë në Athinë i ka prezantuar pikat kryesore të propozim