Kotzias premton heqjen e ligjit të luftës

Postuar: 02/01/2018 - 21:24

   Ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias premton se ligji i luftës me Shqipërinë do të shfuqizohet brenda këtij viti.

Deklaratën ai e bëri në një intervistë për mediat greke, Nikos Kotzias e konsideroi ligjin “budallallëk” që i përket historisë.

Shefi i diplomacisë greke tha se nuk ka asnjë dyshim formal që dy vendet nuk janë në gjendje lufte.

Kotzias shprehet se shqiptarët e konsiderojnë këtë ligj si problemin më të madh që kanë me Greqinë, ndaj dhe duhet hequr një herë e mirë.

Ministri i jashtëm grek tha se 2018-a do të jetë viti, kur do të marrin fund problemet me fqinjët shqiptarë edhe me ata maqedonas.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Serbia dhe Mali i Zi ka të ngjarë të hyjnë më parë se të vendet e tjara në Bashkimin Evropian, ndoshta para vitit 2025, thotë Johannes

Presidenti kosovar Hashim Thaçi dhe ai serb Aleksandar Vuçiç zhvilluan një bisedë telefonike lidhur me hetimet për vrasjen e Oliver Ivano

Vrasja e Oliver Ivanovicit, liderit të Iniciativës Qytetare «Liri, demokraci, drejtësi» e ka tronditur me themel Serbinë e Kosovën, por i

   Mafiozi grek Vasilis Stefanakos është vrarë sot pasdite në Athinon Avenue në periferi të lagjes  “Hajdari”.

   Viorica Dancila është emëruar kryeministrja e parë grua e Rumanisë, pas dorëheqjes së papritur të Mihai Tudose.

   Presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov ka thyer shpresat e shqiptarëve, ndërsa deklaroi se nuk nënshkruan Ligjin e Gjuhës shqipe.

Autoritetet kosovare kanë zbuluar pronarin e makinës që dyshohet se u përdor në vrasjen e politikanit serb në Mitrovicë, Oliver Ivanoviç.

Në të gjithë Serbinë po zhvillohen homazhe për të nderuar politikanin Oliver Ivanoviç, që u vra në Mitrovicë.

Në një video postuar nga mediat kosovare, shihet ish-lideri serb, tashmë i ndjerë Oliver Ivanovic, teksa u ndalon shqiptarëve të kalojnë

Vrasja në Mitrovicë e liderit të serbëve Oliver Ivanoviç, solli dhe ndërprerjen e menjëhershme të procesit të negociatave Prishtinë-Beogr