“Kumanova”/ 7 burgime të përjetshme dhe 746 vjet burg për të akuzuarit

Postuar: 02/11/2017 - 15:00

Gjykata Penale e Shkupit ka vendosur që t’i dënojë me 746 vjet burg të akuzuarit për rastin e Kumanovës.

Shtatë pjesëtarë të këtij grupi janë dënuar me burgim të përjetshëm, katër janë liruar, ndërsa 33 të tjerë janë me dënime të larta.

DËNIMET

 • Andi Krasniqi, burg i përjetshëm

 • Dem Shehu burg i përjetshëm

 • Fadil Fejzullahu, burg i përjetshëm

 • Nasuf Zeqiri, burg i përjetshëm

 • Valdet Zekaj, burg i përjetshëm

 • Bek Bajra, burg i përjetshëm

 • Fejzulla Rushitovski, burg i perjetshëm

 • Qenan Hiseini 20 vjet

 • Irfan Lutfiu 14 vjet

 • Fadil Elshani 20 vjet

 • Esat Kafegjolli 40 vjet

 • Adrian Bujari 40 vjet

 • Shefqet Hallaqi 40 vjet

 • Lirim Demiri 20 vjet

 • Hajrush Abdija 20 vjet

 • Betim Kabashi 40 vjet

 • Genti Sefaj 40 vjet

 • Lendrit Rustemaj 20 vjet

 • Enver Hoxha-Klajn 40

 • Rufki Dogani 40 vjet

 • Mirsad Qerimi 20 vjet

 • Bajram Elshani 40 vjet

 • Nexhmedin Lika 40 vjet

 • Lirim Krasniqi 40 vjet

 • Sevdail Miftari 40 vjet

 • Fatmir Recica 40 vjet

 • Arsim Bajrami 13 vjet

 • Musa Pajaziti 12 vjet

 • Ragmi Latifi 18 vjet

 • Seadudin Abdullahu 14 vjet

 • Elham Arifi 13 vjet

 • Ebib Alimi 12 vjet

Në seancën e të akuzuarve kanë marrë pjesë vetëm 4 persona, të cilët pasi kanë kënduar himnin kombëtar dhe këngën Besa Besë, duke theksuar se ky vendim vendos edhe për fatin e Maqedonisë, janë përjashtuar nga seanca nga gjykatësja e çështjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçic, vazhdon të debatojë në lidhje me formimin e Ushtrisë së Kosovës.

Pas miratimit të ligjit që zyrtarizon përdorimin e shqipes nga parlamenti maqedonas reagoi presidenti i vendit Gjorge Ivanov.

   Deputetët maqedonas kanë miratuar në mesin e një seance të tensionuar ligjin për përdorimin e gjuhëve, me 64 vota pro dhe asnjë kundër

Në Beograd shënohet sot 15-vjetori i vrasjes së ish-kryeministrit të Serbisë, Zoran Gjingjiç.

   Raportimi i medieve serbe sot se Amerika do t’ia prezantojë një plan katër pikësh presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, në lidhje me Kos

Marko Gjuriç, drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, do të vijë sot për vizitë në Kosovë, me leje të Ministrisë së Punëve të

Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë, Naser Selmani thotë se është kërcënuar nga njerëz të afërt me partinë Bashkimi Demokrati

Të gjitha orat elektronike në Evropë kanë mbetur 6 minuta prapa. Dhe shkaku qëndron pas Kosovës dhe Serbisë.

   Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias në një mbledhje joformale të Qeverisë në Athinë i ka prezantuar pikat kryesore të propozim

   Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias në një mbledhje joformale të Qeverisë në Athinë i ka prezantuar pikat kryesore të propozim