“Kumanova”/ 7 burgime të përjetshme dhe 746 vjet burg për të akuzuarit

Postuar: 02/11/2017 - 15:00

Gjykata Penale e Shkupit ka vendosur që t’i dënojë me 746 vjet burg të akuzuarit për rastin e Kumanovës.

Shtatë pjesëtarë të këtij grupi janë dënuar me burgim të përjetshëm, katër janë liruar, ndërsa 33 të tjerë janë me dënime të larta.

DËNIMET

 • Andi Krasniqi, burg i përjetshëm

 • Dem Shehu burg i përjetshëm

 • Fadil Fejzullahu, burg i përjetshëm

 • Nasuf Zeqiri, burg i përjetshëm

 • Valdet Zekaj, burg i përjetshëm

 • Bek Bajra, burg i përjetshëm

 • Fejzulla Rushitovski, burg i perjetshëm

 • Qenan Hiseini 20 vjet

 • Irfan Lutfiu 14 vjet

 • Fadil Elshani 20 vjet

 • Esat Kafegjolli 40 vjet

 • Adrian Bujari 40 vjet

 • Shefqet Hallaqi 40 vjet

 • Lirim Demiri 20 vjet

 • Hajrush Abdija 20 vjet

 • Betim Kabashi 40 vjet

 • Genti Sefaj 40 vjet

 • Lendrit Rustemaj 20 vjet

 • Enver Hoxha-Klajn 40

 • Rufki Dogani 40 vjet

 • Mirsad Qerimi 20 vjet

 • Bajram Elshani 40 vjet

 • Nexhmedin Lika 40 vjet

 • Lirim Krasniqi 40 vjet

 • Sevdail Miftari 40 vjet

 • Fatmir Recica 40 vjet

 • Arsim Bajrami 13 vjet

 • Musa Pajaziti 12 vjet

 • Ragmi Latifi 18 vjet

 • Seadudin Abdullahu 14 vjet

 • Elham Arifi 13 vjet

 • Ebib Alimi 12 vjet

Në seancën e të akuzuarve kanë marrë pjesë vetëm 4 persona, të cilët pasi kanë kënduar himnin kombëtar dhe këngën Besa Besë, duke theksuar se ky vendim vendos edhe për fatin e Maqedonisë, janë përjashtuar nga seanca nga gjykatësja e çështjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Mundësia për të patur një diplomë nga ndonjë prej universitetet më të njohura Europiane është e paçmueshme.

   Ministri i Ekonomisë së Maqedonisë, Kreshnik Bekteshi tha se Maqedonia nuk ka marrë ende vendim nëse do të vendosë masë reciprociteti,

Delegacioni kosovar i kryesuar nga presidenti Hashim Thaçi është takuar me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini.

Një aksident tragjik ndodhi mëngjesin e së hënës në autostradën gjermane në Dunningen, i cili mori jetën e tre shtetasve kosovarë. Valon

Një tërmet me magnitudë 4.2 ballë i shkallës Rihter është regjistruar në orën 09.49 të mëngjesit të sotëm në Janinë, sipas vlerësimit par

Shefi i Grupit Parlamentar të partisë opozitare “Dveri”, në Kuvendin e  Serbisë, Boshko Obradoviq, tha sot se procesi i zgjidhjes së çësh

   Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç është takuar sot në Paris me homologun e tij francez, Emanuel Macron.

   Një tragjedi e vërtetë ka ndodhur për një familje britanike, e cila kishte zgjedhur Greqinë për të pushuar këtë vit, por teksa duhej t

Në kryeqytetin e Serbisë, në Beograd, është mbajtur konferenca për media e organizuar nga Nikola Sandulovuc, kryetar i Partisë Republikan