Mali i Zi: S’do të ketë korrigjime të veçanta të kufirit me Kosovën

Postuar: 20/02/2018 - 19:45

   Marrëveshja për kufirin midis Malit të Zi dhe Kosovës, është e mundur të përcaktojë disa korrigjime teknike të vijës kufitare, por nuk ka ndryshime të veçanta, ka thënë ministri i jashtëm malazez, Srxhan Darmanoviç.

Presidentët e Malit të Zi dhe Kosovës, Filip Vujanoviç dhe Hashim Thaçi, kanë nënshkruar të premten një deklaratë të përbashkët përmes së cilës i bëhet thirrje Kuvendit të Kosovës ta ratifikojë marrëveshjen për kufirin shtetëror të nënshkruar në Vjenë më 26 gusht 2015.

I pyetur nëse në bazë të asaj marrëveshjeje mund të ndodhë ndryshimi i kufirit, Darmanoviç është përgjigjur se deklarata politike e Thaçit dhe Vujanoviçit konfirmon atë që tashmë ekziston në Marrëveshje, në nenin 7.

“Prandaj, nuk ka ndryshime të veçanta”, iu ka thënë gazetarëve Darmanoviç, dhe shpjegoi se me nenin 7 pasi që të dyja vendet e ratifikojnë marrëveshjen, Komisioni duhet të dalë në terren dhe të kryejë këtë proces.

Sipas tij, ekziston mundësia që disa korrigjime të vërtetohen metër për metër,

“Marrëveshja për kufirin duhet të ratifikohet, e këtu bëhet fjalë për korrigjime eventuale teknike që nuk sjellin kurrfarë rezultati negativ për asnjërën prej palëve në procesin negociator”, shtoi ai, raportojnë mediat malazeze. /Klan Kosova

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 19-vjeçar është vrarë nga tre persona të paidentifikuar, teksa ishte në park nën shoqërinë e të dashurës së tij.

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçic, vazhdon të debatojë në lidhje me formimin e Ushtrisë së Kosovës.

Pas miratimit të ligjit që zyrtarizon përdorimin e shqipes nga parlamenti maqedonas reagoi presidenti i vendit Gjorge Ivanov.

   Deputetët maqedonas kanë miratuar në mesin e një seance të tensionuar ligjin për përdorimin e gjuhëve, me 64 vota pro dhe asnjë kundër

Në Beograd shënohet sot 15-vjetori i vrasjes së ish-kryeministrit të Serbisë, Zoran Gjingjiç.

   Raportimi i medieve serbe sot se Amerika do t’ia prezantojë një plan katër pikësh presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, në lidhje me Kos

Marko Gjuriç, drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, do të vijë sot për vizitë në Kosovë, me leje të Ministrisë së Punëve të

Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë, Naser Selmani thotë se është kërcënuar nga njerëz të afërt me partinë Bashkimi Demokrati

Të gjitha orat elektronike në Evropë kanë mbetur 6 minuta prapa. Dhe shkaku qëndron pas Kosovës dhe Serbisë.

   Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias në një mbledhje joformale të Qeverisë në Athinë i ka prezantuar pikat kryesore të propozim