Maqedoni, Kryeministri Zaev del sot para Gjykatës

Postuar: 07/05/2018 - 11:01

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev sot do të jetë në gjykatë për rastin “Ryshfeti”, ku ai është i akuzuari për një rast të denoncuar për mitmarrje, gjatë kohës si kryetar i komunës së Strumicës. Në seancën e fundit, pa praninë e mediave janë paraqitur video-materialet, sipas të cilit Zaev akuzohet.

Por, Kryeministri Zaev ka thënë se video e plotë tregon se rasti është i montuar dhe se do të pasojë aktvendim në favor të tij duke e shpallur të pafajshëm. Zaev është akuzuar nga biznesmeni Ivan Saçevaliev në vitin 2015, se kishte kërkuar 160 mijë Euro për t’i dhënë një tokë këtij biznesmeni të Strumicës. /INA

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Pas Athinës, edhe Shkupi zbulon përpjekje destabilizuese të Moskës për të penguar anëtarësimin e Maqedonisë në NATO.

Sot bëhen gjashtë muaj që nga vrasja e liderit të SDP-së në Mitrovicën e Veriut, Oliver Ivanoviç.

Kryeministri Aleksis Tsipras deklaroi sot se Greqia është shumë pranë marrëveshjes me Shqipërinë.

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini ka caktuar për të mërkurën më 18 korrik raundin e ri të bisedimev

29 vendet anëtarë të NATO-s i dhanë ftesën për anëtarësim Maqedonisë, për nisjen e bisedimeve.

   Një deklaratë e eurokomisionerit Johannes Hahn për një ndryshim të mundshëm të kufijve mes Shqipërisë dhe Greqisë, ka ngjallur reagim

   Çështja e Kosovës duhet të zgjidhet me një dialog të gjerë ku shqiptarët dhe serbët të duhet të gjejnë zgjidhjen më pak të dëmshme.

Kryetari i komunës së Novo-Sellos në Maqedoninë Lindore, Boro Stojçev ka rënë në pranga mbrëmjen e kaluar, pasi akuzohet për kontrabandë

Autoritetet në Kosovë thanë se janë liruar pesë pjesëtarët e komunitetit serb pas intervistmit nga policia, të cilët ishin arrestuar të m

   Dhunohet brutalisht gazetari serb Stefan Cvetkoviç, i cili ishte pjesë e një grupi investigativ që po hetonte vrasjen e mistershme të