Maqedonia merr ftesën e anëtarësimit në NATO

Postuar: 12/07/2018 - 07:37

29 vendet anëtarë të NATO-s i dhanë ftesën për anëtarësim Maqedonisë, për nisjen e bisedimeve. Por anëtarësimi përfundimtar i Shkupit në Aleancën ushtarake, do të bëhet pas përmbylljes së marrëveshjes së emrit me Greqinë. Sekretari i përgjithshëm, Jens Stoltenberg, tha se dyert e NATO-s janë të hapura.

“E përshëndetëm marrëveshjen midis Athinës dhe Shkupit, me të mbaruar të gjitha procedurat e brendshme për finalizimin e marrëveshjes për emrin, vendi do t’i bashkëngjitet NATO-s si anëtarja e 30-të”, tha Stoltenberg.

Bisedimet para anëtarësimit pritet të zgjasin deri në 6 muaj. Në këtë periudhë, Maqedonia duhet të përmbushë marrëveshjen me Greqinë, në të kundërt anëtarësimi do të dështojë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Presidenti serb, Aleksandar Vučić, ka shfrytëzuar ditën ndërkombëtare të shahut të flasë për Kosovën.

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikola Dimitrov do të qëndrojë sot për vizitë në Kosovë.

Pas takimit të pasuksesshëm të mërkurën mes presidentit të Kosovës, Thaçi dhe atij serb, Vuçiç, shtypi gjermanofon i kushton vëmendje nge

   Mundësia për të patur një diplomë nga ndonjë prej universitetet më të njohura Europiane është e paçmueshme.

   Ministri i Ekonomisë së Maqedonisë, Kreshnik Bekteshi tha se Maqedonia nuk ka marrë ende vendim nëse do të vendosë masë reciprociteti,

Delegacioni kosovar i kryesuar nga presidenti Hashim Thaçi është takuar me Përfaqësuesen e Lartë të BE-së, Federica Mogherini.

Një aksident tragjik ndodhi mëngjesin e së hënës në autostradën gjermane në Dunningen, i cili mori jetën e tre shtetasve kosovarë. Valon

Një tërmet me magnitudë 4.2 ballë i shkallës Rihter është regjistruar në orën 09.49 të mëngjesit të sotëm në Janinë, sipas vlerësimit par

Shefi i Grupit Parlamentar të partisë opozitare “Dveri”, në Kuvendin e  Serbisë, Boshko Obradoviq, tha sot se procesi i zgjidhjes së çësh