Ministrat e jashtëm të Maqedonisë e Greqisë takohen për “emrin”

Postuar: 13/02/2018 - 21:56

   Për rreth 6 orë, ministrat e jashtëm të Maqedonisë dhe Greqisë, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kocijas, zhvilluan një takim në Vienë me ndërmjetësimin e të dërguarit të posaçëm të OKB-së  për çështjen e emrit, Metju Nimitz. Ministria e jashtme e Maqedonisë njoftoi se Dimitrov e Kocijas vendosën të vazhdojnë përpjekjet nën mbikëqyrjen e OKB-së.

Sipas mediave greke, palët nuk po bisedojnë më për përcaktimin e emrit të Maqedonisë, por për përdorimin e tij të brendshëm, dhe faktin nëse ai do të njihet vetëm në gjuhën sllave apo edhe në gjuhë të tjera.

Më herët në media ishte njoftuar se Shkupi dhe Athina kanë arritur dakortësinë për variantin Gorna Makedonija, Maqedonia e Sipërme.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të mërkurën se fuqitë perëndimore nuk duan të flasin se kujt i takon Kosova dhe e trajtojnë a

   Ministri i drejtësisë, Bilent Saliji është dorëhequr nga posti.

   Veterani i politikës së Malit të Zi, Millo Gjukanoviç, i cili drejtoi vendin për një çerek shekulli deri kur dha dorëheqje në vitin 20

Zyra e qeverisë së Serbisë për Kosovën ka njoftuar se sot do të vazhdojnë negociatat Beograd-Prishtinë në Bruksel.

Një 19-vjeçar është vrarë nga tre persona të paidentifikuar, teksa ishte në park nën shoqërinë e të dashurës së tij.

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçic, vazhdon të debatojë në lidhje me formimin e Ushtrisë së Kosovës.

Pas miratimit të ligjit që zyrtarizon përdorimin e shqipes nga parlamenti maqedonas reagoi presidenti i vendit Gjorge Ivanov.

   Deputetët maqedonas kanë miratuar në mesin e një seance të tensionuar ligjin për përdorimin e gjuhëve, me 64 vota pro dhe asnjë kundër

Në Beograd shënohet sot 15-vjetori i vrasjes së ish-kryeministrit të Serbisë, Zoran Gjingjiç.

   Raportimi i medieve serbe sot se Amerika do t’ia prezantojë një plan katër pikësh presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, në lidhje me Kos