Nimetz, optimist: Zgjidhje që nuk rrezikon identitetin e maqedonasve

Postuar: 01/02/2018 - 19:19

   Ndërmjetësuesi i OKB-së për emrin e Maqedonisë, Mattheë Nimetz deklaroi gjatë konferencës për shtyp, të dhënë në përfundimin e takimit me ministrin e Jashtëm Nikola Dimitrov se, është optimist për sa i takon gjetjes së një zgjidhjeje që nuk rrezikon identitetin e maqedonasve.

Nimetz nuk e mohoi se në qëndrimet mes dy vendeve ka dallime.

“Por, aty ku ekziston vullneti për zgjidhje krijohet një moment politik që duhet shfrytëzuar”, u shpreh ai, duke shtuar se tani është përfundimisht koha e duhur për të bërë përpara me këtë çështje.

“Populli maqedonas nuk duhet të shqetësohet se arritja e një marrëveshjeje me Greqinë mund t’i cënojë gjuhën apo identitetin”.

“Javët në vijim do të jenë vendimtare”, theksoi zyrtari i Kombeve të Bashkuara, duke lënë të kuptohet se ai vet beson që zgjidhja është e mundshme.

Më herët, Nimetz u takua me kryeministrin Zoran Zaev dhe presidentin Gjorge Ivanov.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 19-vjeçar është vrarë nga tre persona të paidentifikuar, teksa ishte në park nën shoqërinë e të dashurës së tij.

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçic, vazhdon të debatojë në lidhje me formimin e Ushtrisë së Kosovës.

Pas miratimit të ligjit që zyrtarizon përdorimin e shqipes nga parlamenti maqedonas reagoi presidenti i vendit Gjorge Ivanov.

   Deputetët maqedonas kanë miratuar në mesin e një seance të tensionuar ligjin për përdorimin e gjuhëve, me 64 vota pro dhe asnjë kundër

Në Beograd shënohet sot 15-vjetori i vrasjes së ish-kryeministrit të Serbisë, Zoran Gjingjiç.

   Raportimi i medieve serbe sot se Amerika do t’ia prezantojë një plan katër pikësh presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, në lidhje me Kos

Marko Gjuriç, drejtor i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, do të vijë sot për vizitë në Kosovë, me leje të Ministrisë së Punëve të

Kryetari i Shoqatës së Gazetarëve të Maqedonisë, Naser Selmani thotë se është kërcënuar nga njerëz të afërt me partinë Bashkimi Demokrati

Të gjitha orat elektronike në Evropë kanë mbetur 6 minuta prapa. Dhe shkaku qëndron pas Kosovës dhe Serbisë.

   Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Kotzias në një mbledhje joformale të Qeverisë në Athinë i ka prezantuar pikat kryesore të propozim