Nuk ka hyrje në BE për Maqedoninë as në vitin 2025

Postuar: 10/01/2018 - 18:23

   Bashkimi Evropian ka hartuar një itinerar të qartë për prespektivën evropiane të vendeve të Ballkanit.

Në fillim të shkurtit Komisioni Evropian do të bëjë publike “strategjinë e zgjerimit”, e cila është anoncuar si strategji për anëtarësimin e Serbisë dhe Malit të Zi. Por kjo strategji përfshin të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat gjenden në procesin e integrimit.

 Sipas këtij dokumenti, Mali i Zi dhe Serbia pritet të anëtarësohen në vitin 2025, ndërkaq, Shqipëria dhe Maqedonia do të përfitojnë nga proces duke u afruar më afër Unionit.

 Dokumenti parasheh që Bosnja dhe Hercegovina të marre statusin kandidat në vitin 2019, ndërsa Kosova të përfitoje nga liberalizimi i vizave nëse i plotëson kriteret e parapara nga Komisioni Evropian.

 Strategjia gjithashtu parasheh që vendet e rajonit t'i zgjidhin kontestet e hapura me fqinjët. (INA)

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, deklaroi për mediat serbe se Kosova nuk do të mund të mbijetojë si shtet, e për këtë arsye do

Pas incidentit në Beograd, ku Vojisllav Sheshel shau delegacionin kroat që është duke zhvilluar një vizitë zyrtare në Serbi, dhe më pas s

Në një intervistë të gjatë televizive, presidenti serb Aleksander Vuçic ka folur dhe mbi punësimin në Serbi, por ajo çfarë duket e çudits

Lideri veteran, Millo Gjukanoviç ka fituar 53.8 të votave në zgjedhjet presidenciale të mbajtura të dielën më Mal të Zi, ka bërë të ditur

Në Mal të Zi ka nisur votimi për zgjedhjet presidenciale, ku në garë janë 7 kandidatë.

Partitë politike shqiptare në Mal të Zi, që njihen për divergjenca të shumta, këtë herë kanë rënë dakord që vota e tyre të shkojë për Mil

   Kancelarja gjermane, Angela Merkel, pas takimit me presidentin e serbisë, Aleksandar Vuçiç është shprehur se se Serbia është vend i rë

Disa ditë më parë, ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë vendosi që të dëbojë një diplomat rus me arsyetimin se ai është i përfshirë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç sot do të takohet për herë të dytë në një kohë të shkurtër me kancelaren gjermane, Angela Merkel.

Një tjetër avion ushtarak është rrëzuar në verilindje të Beogradit, pranë qytetit Kovaçicës në Serbi, shkruan Sputnik.