Patriku Irinej provokon: Kosova është Jerusalemi serb

Postuar: 06/01/2018 - 21:58

Patriku i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej ka provokuar sërish me një deklaratë të tijën sa i takon marrëdhënieve me Kosovën.

Në mesazhin e Krishtlindjes ortodokse, Irinej ftoi besimtarët serbë që me zemër e shpirt të jenë një me popullin serb në Kosovë, e cila sipas tij është “pronë e përjetshme serbe”.

Mediat serbe shkruajnë se patriku Irinej ka thënë se:

"Nuk duhet të harrojmë që ‘Kosova dhe Metohia’ është Jerusalemi serb dhe vend ynë i shenjtë”, duke kërkuar që “të mos i harrojmë qytetarët tanë që jetojnë në Kosovë dhe Metohi në kushte të vështira. Ftojmë të gjithë besimtarët që në këtë natë të qetë, me zemër e shpirt të jenë një me një popullin e shumëvuajtur ortodoks serb, i cili me besnikëri ruan çdo hap të tokës së shenjtë të Kosovës dhe Metohisë, e cila na është dhuruar nga Zoti si një pronë e përjetshme. Asgjë nuk do të vlejë për serbët, as shteti, as qytetet dhe fshatrat e rregulluara, as zhvillimi ekonomik, për të cilin përpiqemi aq shumë as të gjitha të mirat e kësaj bote, nëse ne si komb, gradualisht, por sigurt, po zhdukemi. Pra nëse vdesim më shumë se sa lindim."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Serbia dhe Mali i Zi ka të ngjarë të hyjnë më parë se të vendet e tjara në Bashkimin Evropian, ndoshta para vitit 2025, thotë Johannes

Presidenti kosovar Hashim Thaçi dhe ai serb Aleksandar Vuçiç zhvilluan një bisedë telefonike lidhur me hetimet për vrasjen e Oliver Ivano

Vrasja e Oliver Ivanovicit, liderit të Iniciativës Qytetare «Liri, demokraci, drejtësi» e ka tronditur me themel Serbinë e Kosovën, por i

   Mafiozi grek Vasilis Stefanakos është vrarë sot pasdite në Athinon Avenue në periferi të lagjes  “Hajdari”.

   Viorica Dancila është emëruar kryeministrja e parë grua e Rumanisë, pas dorëheqjes së papritur të Mihai Tudose.

   Presidenti maqedonas, Gjorge Ivanov ka thyer shpresat e shqiptarëve, ndërsa deklaroi se nuk nënshkruan Ligjin e Gjuhës shqipe.

Autoritetet kosovare kanë zbuluar pronarin e makinës që dyshohet se u përdor në vrasjen e politikanit serb në Mitrovicë, Oliver Ivanoviç.

Në të gjithë Serbinë po zhvillohen homazhe për të nderuar politikanin Oliver Ivanoviç, që u vra në Mitrovicë.

Në një video postuar nga mediat kosovare, shihet ish-lideri serb, tashmë i ndjerë Oliver Ivanovic, teksa u ndalon shqiptarëve të kalojnë

Vrasja në Mitrovicë e liderit të serbëve Oliver Ivanoviç, solli dhe ndërprerjen e menjëhershme të procesit të negociatave Prishtinë-Beogr