Reagime të shumta në Serbi pas deklaratave të Thaçit

Postuar: 10/04/2018 - 20:51

   Deklarata e Presidentit të Kosovës se do t’i përgjigjet çdo kërcënimi të Serbisë si 19 vjet më parë, nuk ka kaluar pa u vënë re në Beograd.

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha për gazetarët vendas se retorikën e luftës të përdorur nga Thaçi e kishte diskutuar edhe në takimin me kryeministrin Boiko Borisov të Bullgarisë, vend i cili mban presidencën e Bashkimit Europian.

Sipas Vuçiç, Borisov e kishte përgëzuar për përgjigjen që kreu i shtetit serb i dha Thaçit, duke bërë thirrje për paqe. “Nuk më pëlqen të merren me pushkë dhe me armë, si Thaçi, le ta bëjë ai. Nuk e shkatërruan pushkët e Thaçit Serbinë, por disa avionë”, deklaroi Vuçiç.

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, i bëri thirrje BE dhe NATO-s të dënojnë deklaratat e presidentit kosovar që nxisin konflikt të ri.

Edhe mediat Serbi i bënë jehonë fjalimit të presidentit të Kosovës. E përditshmja “Kurir”, në faqen e parë shkruan se “Hashim Thaçi po kujton përsëri luftën”. Më tej gazeta serbe raporton se Presidenti i Kosovës kërcënon se do të godasë Serbinë me “pushkë”, duke dhënë një tjetër provë se shqiptarët nuk dëshirojnë dialog, por luftë”.

Gjatë fjalimit në 19-vjetorin e Betejës së Koshares, presidenti Thaçi tha se Kosova edhe sot ndjehet e provokuar ndaj kërcënimeve serbe, por do të përgjigjet si në të kaluarën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski është dënuar me 2 vite burg.

Prokuroria në Prishtinë deklaroi se kamera në selinë e Iniciativës Qytetare Serbe nuk kanë të regjistruar asgjë, pasi në kohën e vrasjes

Për kryeministrin e Maqedonisë Zoran Zaev nuk ka shumë rëndësi mënyra si do të përkthehet në gjuhën shqipe emri i ri i Maqedonisë.

   Autoritetet qeveritare maqedonase janë të bindur se emri “Republika e Maqedonisë së Iindenit” është zgjidhje e mirë si për maqedonasit

Policia greke ka ndaluar në portin e Igumenicës një automjet që po transportonte 6 kilogramë heroinë.

Mali i Zi është duke planifikuar ngritjen e një gardhi në kufi me Shqipërinë për të bllokuar kalimin e emigrantëve.

   Kryeministri i Greqisë Aleksis Cipras një ditë pas konsultimeve me presidentin e vendit dhe aktorët politikë në Greqi është tërhequr n

   Ish-ministri i jashtëm i Serbisë dhe tashmë lider i Lëvizjes për Ringjalljen Serbe, Vuk Drashkoviq po i përkrah deklarimet e President

   Kryeministri Zoran Zaev pas takimit me liderët e partive politike dhe krerëve shtetëror ka theksuar se opsioni dhe emri i propozuar që

Shqipëria dhe Greqia mund të përmbyllin brenda Qershorit marrëveshjen për kufirin detar dhe po ashtu t’i japin zgjidhje  çështjeve të mbe