Shufra ari dhe 1 mln euro piktura në banesë, për ish-ministrin jepen 8 vite burg

Postuar: 08/02/2018 - 20:54

   Ish-ministri i Financave në Rumani, Darius Valcov u dënua me 8 vite burg nga Gjykata e Lartë rumune, pasi u gjet fajtor për akuzat e pastrimit të parave dhe influencës së paligjshme.

Ky vendim është edhe një goditje për kryeministren aktuale, Viorica Dancila, që ish-ministrin e Financave e ka Sekretar Shteti dhe një prej këshilltarëve kryesorë për politikat fiskale të social-demokratëve.

Prokurorët arritën të provojnë para gjykatës se në vitin 2015, kur ishte ministër i Financave, Valcov i kërkoi një biznesmeni një shumë të konsiderueshme parash në këmbim të influencës për të ndihmuar kompaninë e tij që të fitonte tendera publikë.

Gjatë kontrolleve në banesën e tij, hetuesit gjetën 3 shufra ari dhe 172 piktura me një vlerë totale rreth 1 milion euro. U bllokuan gjithashtu edhe llogaritë bankare të ish-ministrit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriç, tha se më 26 Shkurt, në Bruksel, pas më shumë se 14 muajsh, do të va

   Kryetari i Lëvizjes opozitare për Ndryshim të Malit të Zi (“Pokret za promjene”), Nebojsha Medojeviq ka akuzuar sot qeverinë në Podgor

Në kohën që bisedimet për zgjidhjen e problemit shumëvjeçar të emrit të Maqedonisë janë intensifikuar dhe sipas pritshmërive çështja mund

   Nënshkrimi i deklaratës së përbashkët, respektivisht aneksit të Marrëveshjes për demarkacionin e kufirit mes Malit të Zi dhe Kosovës,

   Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç ka deklaruar se dialogu teknik ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit do të fillojë gjatë muajit shk

Burime diplomatike pranë Ministrisë së Jashtme greke i kanë konfirmuar Top Channel se kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka autorizuar fa

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka bërë të ditur se ai dhe homologu i tij nga Mali i Zi, Filip Vujanoviç kanë nxjerrë një deklaratë të

   Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka thënë sot se Serbia nuk do ta njohë Kosovën.

   Në Greqi, reshjet e vazhdueshme tw shiut kanë depërtuar deri në sallën qendrore të Kuvendit.

   Plot 11 anije luftarake turke po patrullojnë përqark ishullit që prej vitesh është kthyer në një mollë sherri mes Ankarasë dhe Athinës