Vuçiç flet për marrëveshjen me Thaçin

Postuar: 20/07/2018 - 19:34

   Presidenti serb, Aleksandar Vučić, ka shfrytëzuar ditën ndërkombëtare të shahut të flasë për Kosovën. Deklarimeve të kryeministrit kosovar, Ramush Haradinaj, se ndarja nuk është lojë, por luftë u është përgjigjur se shpreson të mos vijë kurrë tek kjo. I pari i Serbisë thotë se për të puna nuk është kryer dhe oferta e Prishtinës nuk vlen.

“Kjo nuk është hera e parë. Kam parë edhe deklarimet e Hashim Thaçit dhe marrëveshja nuk mund të bëhet me ofertë që ne t’i njohim dhe asgjë. Kjo nuk do të ndodhë”. 

Tensionet mes Beogradit dhe Prishtinës i kanë ngritur boshnjakët, që ftuan Ministrin e Jashtëm kosovar Behgjet Pacolli për vizitë në kryeqendrën e tyre në Novi Pazar. Do të vijë apo jo, për Ministrin e Brendshëm duket se është e qartë. “Mua më duket se nuk do të vijë. Ne gjithsesi nuk do të lejojmë destabilitet këtu”.

Serbia thotë se dialogu duhet të vazhdoj. Kryestrategu serb thotë se ende mund të nxjerr një barazim. E shqetëson që presidenti kosovar nuk mendon se veriu është i Serbisë. “Ne kemi qenë në pozitë të pa lakmueshme dhe jemi. Por, ende ka figura në tabelë dhe mund të luftojmë për një remi”.

Serbët kërkojnë kompromis të vazhdueshëm dhe thonë se është me rëndësi që zgjidhjes t’i vihet vulë së shpejti.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov ka kundërshtuar idetë për ndryshim të kufijve dhe shkëmbim të popullatës në Ballkan, duke theks

   Mali i Zi ka dërguar trupat ushtarake në kufirin me Shqipërinë për të parandaluar fluksin e emigrantëve nga Lindja e Mesme dhe Afrika

Mediumi ‘Euractiv’ shkruan që jeta politike e Serbisë po “nxehet” këtë Gusht derisa diskutimet për marrëdhëniet me Kosovën kanë arritur n

Shifrat zyrtare të Policisë Greke tregojnë një rritje të numrit të sasive të sekuestruara të hashashit në veri të vendit fqinj, në zonën

   Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç, ka deklaruar se as ai e askush tjetër nga pala serbe nuk e ka të lehtë të bisedojë më Prishtinë

   Një ekspert i çështjeve të Ballkanit, ish-analist i lartë i CIA-s për rajonin dhe Evropën, thotë se patologjia e perëndimit për çdo zh

   Në 17 vjetorin e marrëveshjes së Ohrit, kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev mbrojti sërish paktin me Greqinë për emrin duke thënë se

   Kancelarja Merkel ka dalë kundër zërave për ndryshim të kufijve, e sipas saj nuk mund të ketë rivendosje të kufijve në Ballkan.

   Vetëm pak ditë pas tragjedisë që ndodhi në Greqi, një tjetër ishull është përfshirë nga zjarret.