Arsyet pse të gjithë duhet të hamë brokoli me kos

Postuar: 14/01/2018 - 13:40

Sipas një studimi të ri, një kos me bazë brokolin mund të parandalojë dhe madje edhe të trajtojë kancerin e zorrës së trashë. Studiuesit në Singapor kanë zbuluar se kosi i përzier me “super perimen”, ka shëruar 75 % të tumoreve në minj dhe më shumë se 95 qeliza të kancerit të zorrës të rritura në një laborator.

Brokoli përmban një element kimik që lufton kancerin, të quajtur sulforan, ndërsa kosi përmban probiotikë, baktere që ndihmojnë në ruajtjen e një ekuilibri natyror të organizmave në stomak dhe në zorrë.

Bazuar në këto përfundime, studiesit besojnë se kosi i përzier me brokolin është një “formulë që godet sëmundjen”, e cila mund të përdoret për parandalimin e kancerit dhe të shpëtojë qelizat e mbetura pas heqjes kirurgjikale të tumoreve.

Një aspekt interesant i kësaj gjetjeje është se ai përmirëson mënyrën e jetesës sonë, duke e transformuar regjimin tonë nga norma në një regjim terapeutik të qëndrueshëm dhe me kosto të ulët”, tha studiuesi Matthew Chang, profesor në Universitetin Kombëtar të Singaporit. /tvklan.al/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shumë njerëz mund të konsumojnë ushqimin që ka mbetur nga dreka ose darka për herë të dytë apo të tretë.

Vrapimi mund të jetë përgjigja për të vrapuar në kujtesën tuaj pasi kërkimet e reja zbulojnë se forcon sinjale në tru.Vrapi ka qenë prej

Ecja me fëmijën tuaj është një nga gjërat më të bukura kur bëhesh prind.

Një dietë detoks mund të ketë motive të ndryshme por e përbashkëta janë përfitimet prej saj.

   Duar të ftohta nënkuptojnë një zemër të ngrohtë, siç thotë një proverbë.

"Cuticles" janë rritje të vogla të lëkurës, por ato mund të shkaktojnë dhimbje të madhe dhe veçanërisht bezdisje.

Shumë njerëz në mënyrë të vetëdijshme ose jo, gjatë ditës konsumojnë sasi të mëdha kafeje, pa menduar se mund t’u sjellë probleme me shën

Sipas një studimi të ri alkooli dëmton trurin më shumë se Cannabis.

Veprimet e para të ditës janë vendimtare për të arritur një nivel energjie dhe një ritëm të mirë metabolizmi.

Nëse po i përjetoni disa apo të gjitha këto simptoma, bëni një vizitë tek mjeku dhe kryeni teste për gjëndrat e tiroides dhe ato dhjamore