Çaji jeshil, aleati për shëndetin e zemrës

Postuar: 08/06/2018 - 07:40

Çaji jeshil mund të jetë një aleat i rëndësishëm në shëndetin e zemrës. Kjo pasi ai është një antioksidant që mund të arrijë të shkrijë të gjitha yndyrat e grumbulluara në enët e gjakut.

Sipas universitetit "Lancaster", që ka publikuar studimin në revistën shkencore mbi Biologjikë Kimike, është një substancë e pranishme në gjethet e çajit jeshil, EGCG, që ka treguar se vepron mbi mbledhjet proteinike në enët e gjakut.

Gjithashtu, po kjo substancë është në studim edhe për një veprim pozitiv edhe mbi sëmundjen degjenerative cerebrale të Alzheimer. Kjo proteinë, kur bie në veprim me një substancë të organizmit, eparinën, vepron pikërisht si shkrirës më i fortë ndaj yndyrave të këqija që janë të dëmshme për zemrën.

Mjekët tani do të nisin studimet se si mund ta kthejnë këtë në një produkt farmaceutik. Deri atëherë, këshillojnë të bëhemi pak anglezë të gjithë dhe të konsumojmë më tepër çaj jeshil.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Konsumimi vajit të peshkut omega-3 shpesh shpjegohet si një mënyrë e thjeshtë për të mbrojtur zemrën tuaj, por nuk ndihmon në parandalimi

Një nga ironitë më të mëdha në këtë botë është se ndonëse oksigjeni është një nga elementët më të bollshëm të kësaj toke, miliona njerëz

   Stina e shumëpritur e verës kërkon një vëmendje më të madhe për kujdesin ndaj shëndetit.

Sipas një studimi të bërë nga Universiteti i Cambridge në Angli, genet ndikojnë në vetminë dhe socializimin e një personi.

Duket se disa gjëra të cilat në përditshmëri nuk u kushtojmë aspak vëmendje nga ana shëndetësore, mund të rezultojnë fatale për ne.

   Me rritjen e temperaturave, freskinë e gjejmë tek pijet dhe lëngjet e ftohta.

Shumë njerëz që e vendosin kuletën në xhepin e pasmë të tyre por mjekët japin edhe arsye të tjera përse nuk duhet të mbahet kuleta në xhe

Anemia është një sëmundje që shkaktohet nga mungesa e hekurit ose si shenjë shoqëruese e një problemi tjetër shëndetësor.

Pema e frutit të bananes po rrezikon zhdukjen.

'Konsumimi i arrave rregullisht mund të përmirësojë spermën tek meshkujt', sipas një studimi.