A është e mundur të sëmureni nga gripi më shumë se një herë përgjatë një sezoni?

Postuar: 09/02/2018 - 12:46

Ky sezon ka qenë shumë i vështirë për të shmangur gripin. Aktiviteti i gripit rritet nga Dhjetori deri në Shkurt, me raste të rralla edhe nga Nëntori dhe deri në Mars. Pra, nëse e keni kaluar gripin për këtë sezon mund të ndiheni sikur të paktën jeni jashtë rrezikut.

Megjithatë shpesh nuk funksionon në këtë mënyrë. Gjatë këtyre muajve të një gripi të përhapur masivisht, mund të sëmureni nga gripi për herë të dytë.

Kjo për shkak se ka katër lloje të ndryshme të gripit: A, B, C dhe D. Gripi A dhe gripi B shkaktojnë epidemitë sezonale që prekin njerëzit në vjeshtë dhe dimër dhe ata janë të ndryshme nga njëri-tjetri.

Kur sëmureni nga një lloj i virusit të gripit, trupi juaj zhvillon një përgjigje imune që do t’ju mbrojë nga marrja e infektuar me të njëjtin grip. “Mundësia juaj për të marrë përsëri gripin e njëjtë përsëri është më e ulët”. shpjegon Denise Pate, MD, mjeke në Zyrat Mjekësore të Manhatanit. “Megjithatë, mund të infektoheni me një lloj tjetër të bakteres dhe antitrupat që keni formuar nga periudha e parë nuk po ofrojnë mbrojtje”.

Lajmi i mirë është që nëse keni kaluar një lloji gripi kjo nuk ju bën më të ndjeshëm ndaj lloje të tjerë. /tvklan.al/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryqëzimi i këmbëve në gju është një stil i zakonshëm që shumë njerëz e kanë adoptuar, kur ulen.

Si çdo medikament tjetër edhe pilulat kontraceptive kanë efektet e tyre anësore.

Rikthehet çështja e vezëve toksike në Evropë, substanca përgjegjëse e së cilës është si gjithnjë i njëjti, insekticidi Fipronil, përdorim

Përpara plazhit të gjithë priremi të reduktojmë ushqimin apo produktet që e dimë se ndikojnë negativisht në organizmin tonë. Ndërkohë ka

Të konsumosh vaktet në zyrë është e dëmshme për shëndetin.

Ka 5 rregulla për të ngrënë "me ndërgjegje” (të hahet me vetëdije, ushqimi duket më i shijshëm dhe hahet më pak) për të humbur peshë dhe

   Vezët janë një vakt i dashur nga shumë njerëz. Ato konsumohen kryesisht për mëngjes.

Ekspertët kanë arritur në përfundimin se rrjetet sociale dhe celulari kanë ndikuar në ndryshimin e orareve të gjumit. 

Me stinën e bukur të verës, jo gjithnjë ekziston dëshira për t'u mbyllur në palestër.

Mund të na ndodhë të gjithëve që herë pas here të flemë me makiazh në fytyrë, por kurrsesi nuk duhet kthyer në një rutinë pasi sjell dëme