Ja cilat ushqime duhet të shmangni për të parandaluar aknet

Postuar: 08/09/2017 - 13:02

Nëse mendoni se ushqimet e yndyrshme që konsumoni gjatë ditës, ju transmetojnë baktere që shkaktojnë akne, po gaboni.

Dr. Sandra Lee ka treguar se sasia e vajit nuk ka aspak ndikim në lëkurën tuaj, prandaj mund të porosisni pica sa herë të dëshironi.

"Bulmetërat kanë shumë hormone. Mund ti gjeni tek djathi apo qumështi i lopës. Jo shumë ushqime shkaktojnë akne përvec produkteve që përmbajnë hormone,” – tha ajo për Metro.

Ndërsa për cokollatën, Sandra tregoi se mund të ketë ndikim në krijimin e akneve pasi ka përbërje qumështi.

Që të jeni sa më të mbrojtur dhe të pastër, doktoresha shtoi se duhet të bëhet shpesh shpëlarja e fytyres me produkte të posacme për pastrimin e lëkurës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe pse apendiciti (inflamacion i apendiksit) është më pak i zakonshëm, rreth 5% e popullsisë përfundojnë me të, dhe nëse bëni pjesë tek

Imunoterapia është një nga mënyrat më të reja me të cilën mjekësia po përpiqet të luftojë kancerin.

   Mediet britanike japin alarmin për afrimin e gripit të frikshëm australian, që do të jetë sipas tyre më i keqi në 50 vite.

Kjo është një pyetje që e gjen më shumë përgjigjen te preferenca personale, theksojnë specialistët, por ajo me të cilën një pjesë e mirë

   Nëse jeni të shqetësuara nga rënia e flokëve, ndryshoni dietën tuaj dhe gjithçka do të shkojë mirë.

Simptomat e sheqerit të lartë në gjak ndikojnë në vizion të dobët, verbëri, dëme nervore, sëmundje të veshkave dhe zemres.

Secila femër dëshiron që të ketë flokë të bukura.

Plakja është një proces që askush nuk mund ta shmangë, por ekzistojnë mënyra për ta parandaluar që të mos jetë shumë e dukshme.

Nëse shikoni një shirit të zi mbi thoin e gishtit tuaj, bëni mirë mos ta injoroni këtë shenjë por të shkoni te mjeku.

Sherbela është disi e sigurt kur përdoret në ushqime.