Kthejuni shkrimit me dorë, përmirëson memorien dhe përqëndrimin

Postuar: 04/05/2018 - 08:49

Të marrësh një penë dhe të shkruash, është e gjëja më e nevojshme për njerëzit. Në studimin e fundit të publikuar, shkrimi i dorës nuk është thjesht një ushtrim stili, por një praktikë që përmirëson memorien dhe përqëndrimin.

Pra është ilaç për mendjen tonë, dhe për këtë arsye duhet të nisim të lëmë ndonjëherë mënjanë teknologjinë. Kërkimi i publikuar në revistën Psycological Science, nënvizon rëndësinë e shkrimit tradicional, që përveç rritjes së memories dhe përqëndrimit, rrit edhe aftësinë e të kuptuarit saktë të një ideje të caktuar.

Studiuesit kanë kuptuar diferencat mes atyre studentëve që marrin shënime vetë dhe atyre që përdorin kompjuterin. Dhe kush mbante shënime me shkrim dore, duke mos mbajtur dot ritmin e të folurit, kishte zhvilluar shumë aftësinë në përzgjedhjen e informacioneve për të shënuar dhe ishte shumë më i përqëndruar në krahasim me kolegët teknologjikë.

Për këtë arsye, Universiteti i Harvardit ka vendosur që disa ushtrime dhe ese për studentët të zhvillohen vetëm me shkrim dore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Konsumimi vajit të peshkut omega-3 shpesh shpjegohet si një mënyrë e thjeshtë për të mbrojtur zemrën tuaj, por nuk ndihmon në parandalimi

Një nga ironitë më të mëdha në këtë botë është se ndonëse oksigjeni është një nga elementët më të bollshëm të kësaj toke, miliona njerëz

   Stina e shumëpritur e verës kërkon një vëmendje më të madhe për kujdesin ndaj shëndetit.

Sipas një studimi të bërë nga Universiteti i Cambridge në Angli, genet ndikojnë në vetminë dhe socializimin e një personi.

Duket se disa gjëra të cilat në përditshmëri nuk u kushtojmë aspak vëmendje nga ana shëndetësore, mund të rezultojnë fatale për ne.

   Me rritjen e temperaturave, freskinë e gjejmë tek pijet dhe lëngjet e ftohta.

Shumë njerëz që e vendosin kuletën në xhepin e pasmë të tyre por mjekët japin edhe arsye të tjera përse nuk duhet të mbahet kuleta në xhe

Anemia është një sëmundje që shkaktohet nga mungesa e hekurit ose si shenjë shoqëruese e një problemi tjetër shëndetësor.

Pema e frutit të bananes po rrezikon zhdukjen.

'Konsumimi i arrave rregullisht mund të përmirësojë spermën tek meshkujt', sipas një studimi.