Kujdes! Mbajtja e tështimës shkakton probleme serioze

Postuar: 04/03/2018 - 22:35

Nëse jeni gati të tështini, mjekët sugjerojnë që të mos e mbani, edhe nëse jeni në vend të qetë. Një 34-vjecar nga Britania e mësoi këtë gjë gjatë qëndrimit të tij në spital si pasojë e plagosjes.

Sipas një raporti të postuar në revistë, ai mbajti gojën e mbyllur gjatë një tështije të fortë, gjë e cila i dha një ndjesi të zbehtë në qafë.

Fillimisht nuk vuri re asnjë problem, por pas dy orësh ndjeu dhimbje në fyt e në qafë. Ai tha se gjithmonë po përpiqej të mbante tështimën e tij sepse mendon që është e papërshtatshme ta bësh në atmosferë apo para dikujt.

Raporti i bërë nga Dr.Wanding Yang tregon se këto 30 vite të fundit që ka mbajtur tështimën, i kanë ndikuar në kanalet e veshit, hundës dhe fytit.

Pas disa analizave, mjekët vunë re enjtje në qafë kur po shqyrtonin indet dhe dëgjuan kërcitje. Ata thanë se kishte flluska ajri, të cilat hynin thellë në indin e tij.

Kështu, në përpjekje për të mbajtur tështimën, shkaktoi probleme në fyt. Sipas CNN, mjekët shtuan se vrima në fyt ishte aq e vogël sa nuk kishte nevojë për operacion.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ekspozimi i tepruar ndaj rrezeve të radiografive të dhëmbëve është i dëmshëm.

Gurët e tëmthit krijohen nga forcimi ose kristalizimi i kolesterolit që depozitohet në fshikëzën e tëmthit.

   Ndryshimi i stinëve gjatë vitit përkthehet edhe në ndryshimet që pëson truri dhe trupi i njeriut.

   Humbja e peshës nuk është kurrë një punë e lehtë.

Sipas udhëzimeve të reja shëndetsore, një mollë në ditë mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit.  

93% e ujërave të ambalazhuara kanë përmbajtje mikroplastikash.

   Trupi ynë është një mekanizëm i përsosur ku shumë gjëra ndodhin në të njëjtën kohë.

Konsumimi i kafesë mund të përmirësojë shëndetin dhe të ndihmojë që të jetoni më gjatë, sipas një studimi të ri.

Megjithëse vera do edhe disa muaj për të ardhur, është e këshillueshme që ne të kemi parasysh disa këshilla që ndihmojnë ne përgatitjen e