Kur duhet një vakt i shëndetshëm, para apo pas palestrës?

Postuar: 27/06/2018 - 12:13

Nëse ha ç'do vakt njëlloj, pa i lënë hapësirë të ushtruarit fizik dhe kohës së ushqimit, nuk po bën ndonjë gjë të madhe për të rënë nga pesha, por edhe po ngadalëson performancën në palestër. Kjo mënyrë mund të ndikojë në mënyrë joefektive në trup, aq më tepër që pas palestrës të hahet më shumë se para saj. Po si duhet të veprosh?

Duhet të hash gjithmonë para stërvitjes.

Nuk ka rëndësi se në cilën periudhë të ditës do të stërvitesh, planifikoje kohën që të ushtrohesh 2 deri në 3 orë pas vaktit. Të shkosh në palestër me stomakun plot me ushqim do të thotë që të mos ndihesh rehat dhe ndjenja e parehatisë do të të pengojë të bësh ushtrimet rregullisht.

Nëse ka disa orë që ke ngrënë vaktin e fundit, atëherë shumica e ekspertëve pajtohen me mendimin që duhet të konsumosh një snack një orë para stërvitjes për ta ushqyer trupin siç duhet. Një kombinim i karbohidrateve dhe pak proteinave, të gjitha më pak se 200 kalori, do të të ndihmojnë për të krijuar ndjesinë e ngopjes.

Nëse sapo ke filluar palestrën, atëherë duhet të kesh parasysh që nuk duhet të shkosh asnjëherë me stomakun bosh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Konsumimi vajit të peshkut omega-3 shpesh shpjegohet si një mënyrë e thjeshtë për të mbrojtur zemrën tuaj, por nuk ndihmon në parandalimi

Një nga ironitë më të mëdha në këtë botë është se ndonëse oksigjeni është një nga elementët më të bollshëm të kësaj toke, miliona njerëz

   Stina e shumëpritur e verës kërkon një vëmendje më të madhe për kujdesin ndaj shëndetit.

Sipas një studimi të bërë nga Universiteti i Cambridge në Angli, genet ndikojnë në vetminë dhe socializimin e një personi.

Duket se disa gjëra të cilat në përditshmëri nuk u kushtojmë aspak vëmendje nga ana shëndetësore, mund të rezultojnë fatale për ne.

   Me rritjen e temperaturave, freskinë e gjejmë tek pijet dhe lëngjet e ftohta.

Shumë njerëz që e vendosin kuletën në xhepin e pasmë të tyre por mjekët japin edhe arsye të tjera përse nuk duhet të mbahet kuleta në xhe

Anemia është një sëmundje që shkaktohet nga mungesa e hekurit ose si shenjë shoqëruese e një problemi tjetër shëndetësor.

Pema e frutit të bananes po rrezikon zhdukjen.

'Konsumimi i arrave rregullisht mund të përmirësojë spermën tek meshkujt', sipas një studimi.