Ky ndryshim në lëkurën tuaj mund të jetë shenjë e kancerit

Postuar: 05/03/2018 - 12:27

Akantoza e zezë më së shpeshti shfaqet në sqetull, ijë ose qafë, dhe lëkura bëhet e trashë. Ajo është e lidhur me një diagnozë të diabetit ose obezitetit, ose të dyja në kombinim.

Akantoza e zezë madje mund të jetë simptomë që tregon kancerin e mëlçisë. Ndryshimet në lëkurë mund të jenë simptoma të akantozës së zezë. Vetë errësimi i lëkurës është një proces i ngadalshëm dhe lëkura mund të ketë një erë të pakëndshme dhe kruhet tepër.

Është shumë e rëndësishme për të shkuar në kontroll nëse këto simptoma fillojnë të shfaqen, por duhet pasur parasysh se shumica e njerëzve që vuajnë nga akantoza e zezë janë rezistues ndaj insulinës, një hormon i prodhuar nga pankreasi për tretjen e sheqerit – dhe ky është shkaku i diabetit.

Akantoza mund të paraqitet edhe te njerëzit që kanë cista ovariane, probleme tiroide ose veshkave. Ajo nganjëherë shoqërohet me limfë ose kur tumori fillon të rritet në organin e brendshëm, siç janë zorrët, stomaku ose mëlçia.

Ekzistojnë gjithashtu disa faktorë që lidhin akantozën e zezë dhe sëmundjet e lartpërmendura. Në radhë të parë është sigurisht obeziteti. Disa lloje të akantozës, tregon hulumtimi, janë trashëguar.

Kjo është më së shpeshti e njohur te njerëzit nën moshën 40-vjeçare dhe gjithashtu shoqërohet me sindromën e Cushing. Zbulimi me kohë i sëmundjes mund t’ua shpëtojë jetën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një nga ironitë më të mëdha në këtë botë është se ndonëse oksigjeni është një nga elementët më të bollshëm të kësaj toke, miliona njerëz

   Stina e shumëpritur e verës kërkon një vëmendje më të madhe për kujdesin ndaj shëndetit.

Sipas një studimi të bërë nga Universiteti i Cambridge në Angli, genet ndikojnë në vetminë dhe socializimin e një personi.

Duket se disa gjëra të cilat në përditshmëri nuk u kushtojmë aspak vëmendje nga ana shëndetësore, mund të rezultojnë fatale për ne.

   Me rritjen e temperaturave, freskinë e gjejmë tek pijet dhe lëngjet e ftohta.

Shumë njerëz që e vendosin kuletën në xhepin e pasmë të tyre por mjekët japin edhe arsye të tjera përse nuk duhet të mbahet kuleta në xhe

Anemia është një sëmundje që shkaktohet nga mungesa e hekurit ose si shenjë shoqëruese e një problemi tjetër shëndetësor.

Pema e frutit të bananes po rrezikon zhdukjen.

'Konsumimi i arrave rregullisht mund të përmirësojë spermën tek meshkujt', sipas një studimi.

Ushqimi është një nga gjërat më të bukura dhe të shijshme njëkohësisht që i dhurojmë vetes.