Limoni i ngrirë është më i shëndetshëm se kimioterapia

Postuar: 07/05/2018 - 11:37

Mënyra më e mirë për të konsumuar limonë është që të jenë të ngrirë dhe të hahen lëkurat e tyre. Mjafton që ti lani mirë, pastaj ti vendosni në një qese të mbyllur dhe ti fusni në ngrirje.

Prisni derisa të ngrihet krejtësisht dhe më pas ndajeni me një prerëse normale që përdoret në gatim. Pas kësaj, lëkurën që keni ndarë mund ta përdorni për çdo lloj ushqimi që dëshironi.

Përbërësit që janë zbuluar në lëkurën e limonit janë qindra herë më të shëndetshëm se Adriamycin, një ilaç që përdoret në kimioterapi.

Por më së shumti njerëzit marrin vetëm pjesën e brendshme të limonit, duke hedhur pjesën më të mirë të saj. Nëse kjo nuk është e mjaftueshme, atëherë duhet të dini se lëkura e limonit rregullon pH në gjak duke promovuar shëndetin optimal.

Gjithashtu ndikojnë në presionin e gjakut dhe kanë efekte kundër depresionit, si dhe eleminojnë frikën e ankthit apo nervozizmit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Konsumimi vajit të peshkut omega-3 shpesh shpjegohet si një mënyrë e thjeshtë për të mbrojtur zemrën tuaj, por nuk ndihmon në parandalimi

Një nga ironitë më të mëdha në këtë botë është se ndonëse oksigjeni është një nga elementët më të bollshëm të kësaj toke, miliona njerëz

   Stina e shumëpritur e verës kërkon një vëmendje më të madhe për kujdesin ndaj shëndetit.

Sipas një studimi të bërë nga Universiteti i Cambridge në Angli, genet ndikojnë në vetminë dhe socializimin e një personi.

Duket se disa gjëra të cilat në përditshmëri nuk u kushtojmë aspak vëmendje nga ana shëndetësore, mund të rezultojnë fatale për ne.

   Me rritjen e temperaturave, freskinë e gjejmë tek pijet dhe lëngjet e ftohta.

Shumë njerëz që e vendosin kuletën në xhepin e pasmë të tyre por mjekët japin edhe arsye të tjera përse nuk duhet të mbahet kuleta në xhe

Anemia është një sëmundje që shkaktohet nga mungesa e hekurit ose si shenjë shoqëruese e një problemi tjetër shëndetësor.

Pema e frutit të bananes po rrezikon zhdukjen.

'Konsumimi i arrave rregullisht mund të përmirësojë spermën tek meshkujt', sipas një studimi.