Mos flini kurrë në anën e djathtë, ja pse

Postuar: 13/01/2018 - 08:08

Sipas ekspertit John Douillard, miti që thotë se duhet të flemë nga krahu ynë i djathtë, rezulton jo i saktë. Të fjeturit nga ana e majtë ofron përfitime të shumëta shëndetësore dhe jetëgjatësi.

Arsyet pse duhet fjetur në anën e majtë:

  1.  Ndihmon urthin: Nëse jeni një nga ata persona që vuajnë me urthin, fjetja nga krahu i majtë mund t’ju ofrojë mjaft lehtësime. Gjumi në anën e djathtë, mund t’i përkeqësojë gjërat.

  2. Ndihmon Sistemin Limfatik: Ana e majtë konsiderohet limfatike, kështu që nëse flini në këtë anë do ta stimuloni këtë sistem dhe trupi juaj do jetë në gjendje të filtrojë lëngun limfatik, toksinat dhe mbeturinat.

  3. Shëndeti i zemrës: Të fjeturit në anën e majtë është gjëja më e mirë që mund të bëjmë për shëndetit e përgjithshëm të zemrës.

  4. Stop gërhitës: Fjetja në të majtë është e dobishme për pacientët që kanë apnea obstruktive të gjumit, të prirur për të gërhitur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bashkimi Europian ridimensionon rrezikshmërinë e vajit të palmës.

   Nga data 8 deri në 14 janar të këtij viti, 832 mijë italianë janë prekur nga gripi, ndërkohë që rreth 4 milionë banorë të vendit fqinj

Ka disa njerëz që sapo hyn stina e dimrit, i shikon thuajse gjithmonë me viroza.

   Pasi kalon të 35-at kujdesi për veten duhet të jetë edhe më i veçantë.

Hipertensioni konsiderohet të jetë një “sëmundje e heshtur”.

Sipas një studimi të ri, një kos me bazë brokolin mund të parandalojë dhe madje edhe të trajtojë kancerin e zorrës së trashë.

   A e dini që bima më efektive për të parandaluar rënien e flokëve dhe për të stimuluar rritjen e tyre është një bimë tipike shqiptare?

   Dieta ushqimore dhe stërvitja rregullisht mund të jenë më efikase se ilaçet për mbajtjen nën kontroll të diabetit të tipit 2, sugjeron

Për shumë njerëz, kafeja është një pije ekzaltuese.